کد خبر: 85073 A

وی صرفه‌جویی حاصل از خودکفایی در این پالایشگاه را ٥٤ میلیارد تومان تا پایان سال ٩١ اعلام کرد.

رییس کمیته خودکفایی و رییس کارگاه مرکزی پالایشگاه شهید هاشمی نژاد (خانگیران)، از شناسایی ٢٥٠ شرکت داخلی و همکاری با ١٥٠ شرکت در تولید تجهیزات و قطعات این پالایشگاه خبر داد و گفت: ٢٢ هزار قلم قطعه از طریق فرایند خودکفایی داخلی بومی سازی شده است.

به گزارش ایلنا، علی یوسفیان در جمع خبرنگاران به برخی فعالیت‌های کمیته خودکفایی در این پالایشگاه اشاره و تصریح کرد: در قالب این کمیته ٢٥٠٠ قلم شناسنامه فنی تدوین شده و داخلی سازی ٢٢ هزار قلم قطعه از طریق فرایند خودکفایی و داخلی سازی ١٢ مورد مواد شیمیایی، انجام شده است.

وی صرفه‌جویی حاصل از خودکفایی در این پالایشگاه را ٥٤ میلیارد تومان تا پایان سال ٩١ اعلام کرد.

وی در مورد تامین برخی قطعات مورد نیاز پالایشگاه از داخل کشور گفت: تامین ٩٥ درصد قطعات بخش مکانیک، تامین ٥٥ درصد قطعات در بخش ابزار دقیق و تامین ٦٥ درصد قطعات برق از داخل کشور، صرفه جویی قابل توجهی به همراه داشته است.

یوسفیان تشکیل کمیته خودکفایی را از شاخص‌های این پالایشگاه برشمرد و افزود: با توجه به خارجی بودن قطعات و تجهیزات به کار رفته در پالایشگاه، بحث خودکفایی در پالایشگاه در سال‌های ابتدایی احداث پالایشگاه مد نظر بود، اما در سال ١٣٨٠ این کمیته با هدف کاهش وابستگی به خارج از کشور، تشکیل شد و این امر باعث شد با شروع تحریم‌ها با مشکل کمتری مواجه شویم.

وی با اعلام این که کمیته خودکفایی از سال ٨٠ به بعد صورت سیستماتیک فعالیت خود را ادامه داد، گفت: کاهش زمان تحویل کالا، جلوگیری از خروج ارز، ایجاد و ارتباط بین صنعت و دانشگاه، کاهش قیمت‌ها، افزایش اشتغال‌زایی و شناسایی شرکت‌های توانمند داخلی از جمله سیاست‌های کمیته خودکفایی است، بر این اساس هیچ قطعه‌ای بدون اخذ نظر از واحد کمیته خودکفایی، از خارج کشور خریداری نخواهد شد.

رئیس کارگاه مرکزی پالایشگاه شهید هاشمی نژاد (خانگیران)، بهینه سازی تجهیزات علاوه بر تهیه آنها، ارایه خدمات فنی به سایر مناطق و تهیه شناسنامه فنی برای اغلب قطعات به منظور تسهیل در ساخت را جمله فعالیت های این کمیته برشمرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر