کد خبر: 91179 A

دبیر انجمن برق در گفتگو با ایلنا:

رشد مصرف برق در بخش خانگی و کاهش آن در صنعت حامل خبرخوبی نیست و گویای رکود در تولید و از رونق افتادن تولید است در صورتی که این شاخص در کشورهای توسعه یافته بر عکس است.

درصورت عدم تعمیر نیروگاه‌های قدیمی، دچار مشكل در تولید برق در كشور خواهیم شد.

علیرضا کفش کنان دبیر انجمن برق در گفت و گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به میزان مصرف و تولید برق در كشور گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید برق کشور 72 هزار مگاوات است، این درحالی است كه پیک مصرف در سال گذشته 43 هزار مگاوات است و میزان پیک در سال جاری به 45 هزار مگاوات رسیده است، بنابراین تا رسیدن به ظرفیت تولید فاصله زیادی داریم و مشکل عمده‌ای در زمینه تامین برق کشور نداریم.
وی در ادامه سخنان خود به تشریح وضعیت نیروگا‌ه‌های كشور پرداخت و افزود: تعدادی از نیروگاه‌های کشور در حال تعمیر هستند و نیز امکان از رده خارج شدن برخی دیگر از نیروگاه‌ها می رود در صورت عدم بازسازی نیروگاه های قدیمی دچار مشکل خواهیم شد.

کفش کنان به رشد مصرف برق در بخش خانگی و کاهش آن در اشاره كرد و ادامه داد: این اتفاق متاسفانه حامل خبرخوبی نیست و گویای رکود در تولید و از رونق افتادن آن است در صورتی که این شاخص در کشورهای توسعه یافته بر عکس است.

وی تاکید کرد: اگر برای این موضوع تدبیری اندیشیده نشود کشور با مشکلات جبران ناپذیری مواجهه خواهد شد.

دبیر انجمن برق تصریح کرد: به غیر از فرهنگ سازی در پایین آوردن مصرف خانگی باید بسته های تشویقی و تسهیلاتی برای تولید کنندگان لوازم برقی در نظر گرفته شود تا انگیزه ای برای تولید وسایلی کم مصرف با بازده انرژی بالاتر در آن‌ها ایجاد شود، دولت و بانک‌ها با قراردادن یک سری تسهیلات به تولیدکنندگان می‌توانند انگیزه ایجاد کرده و در این راه قدم‌های خوبی بردارند.

کفش کنان در خصوص صادرات برق افزود: با توجه به بالا رفتن مصرف برق کشور و نیز قرار داشتن در فصل گرم سال پایین آمدن صادرات طبیعی است، ولی با بهره‌برداری از نیروگاه هایی که در حال ساخت بودند، مشکل بابت تولید و صادرات نخواهیم داشت.

وی با اشاره به استفاده کردن از پتانسیل‌های موجود در نیروگا‌ه‌های بادی اظهار داشت: با به کارگیری این نیروگاه‌ها و توزیع برق درمحل می توانیم با از میان برداشتن هزینه‌های انتقال به توسعه انرژی‌های پاک کمک کنیم.

برق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر