کد خبر: 94494 A

زنگنه تا حد زیادی به عنوان معمار نوسازی صنعت نفت ایران نگریسته می‌شود که تاکنون شرکت‌های نفتی خارجی زیادی وی را به کار دعوت کرده‌اند.

معرفی بیژن نامدار زنگنه به عنوان وزیر پیشنهادی دولت یازدهم با واکنشهای مثبت جامعه بین المللی و رسانه‌های خارجی روبرو شد.

به گزارش ایلنا، خبرگزاری رویترز درباره انتخاب زنگنه نوشت: حسن روحانی رئیس جمهور ایران در مراسم تحلیف خود کابینه‌ای متشکل از تکنوکراتهای باتجربه را معرفی کرد و گفت: امیدوار است اعتمادسازی با قدرتهای خارجی به حل مناقشه هسته‌ای و کاهش تحریمهای بین المللی کمک کند.

روحانی تصمیم گرفته بیژن نامدار زنگنه به پست وزارت نفت که به مدت هشت سال در دوران دولت اصلاحات آن را برعهده داشت بازگردد.

رویترز نوشت: اگرچه زنگنه در دوران اصلاحات وزیر نفت بود اما وی یک تکنوکرات بی‌طرف است که گمان می‌رود از حمایت رهبر ایران نیز برخوردار باشد.

زنگنه در دوران صدارت خود بر وزارت نفت به جذب میلیارد‌ها دلار سرمایه گذاری خارجی در بخشهای حیاتی نفت و گاز ایران کمک کرد که البته این سرمایه گذاری‌ها قبل از اعمال تحریم‌های سختگیرانه علیه ایران صورت گرفت.

شبکه خبری ان بی‌سی آمریکا نیز گزارش داد: در میان انتخابهای کلیدی روحانی در کابینه پیشنهادی باید به محمد جواد ظریف دیپلمات کارکشته ایرانی در سازمان ملل برای وزارت خارجه و بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت سابق ایران برای بازگشت به این سمت اشاره کرد.

کابینه پیشنهادی روحانی عمدتا متشکل از تکنوکراتهای اصلاح طلب یا میانه رو است که بسیاری از آن‌ها در دولتهای خاتمی و رفسنجانی حضور داشته‌اند.

خبرگزاری فرانسه نوشت: بیژن نامدار زنگنه یکی از انتخابهای کلیدی روحانی برای کابینه است.

روزنامه نیویورک تایمز درباره انتخابهای روحانی برای کابینه خود نوشت: تحلیلگران می‌گویند: روحانی با انتخاب افراد باتجربه و قدیمی دوران رفسنجانی به دنبال سالهای معتدل‌تر گذشته برای حل مشکلات کنونی و برنامه ریزی برای آینده است.

نادر کریمی تحلیلگر سیاسی گفت: بیشتر وزرای کلیدی در دوران هاشمی رفسنجانی حضور داشته‌اند.

براساس گزارش این روزنامه، در مراسم تحلیف روز یکشنبه هاشمی رفسنجانی بارویی خندان در کنار رئیس جمهور جدید نشسته بود.

یکی از نزدیکان هاشمی، بیژن نامدار زنگنه است که برای وزارت نفت پیشنهاد شده است.

وی تا حد زیادی به عنوان معمار نوسازی صنعت نفت ایران نگریسته می‌شود که تاکنون شرکت‌های نفتی خارجی زیادی وی را به کار دعوت کرده‌اند.

روزنامه جاکارتا گلوب نیز به نقل از علیرضا نادر تحلیلگر یک موسسه تحقیقاتی در ویرجینیا نوشت: روحانی تکنوکرات‌ها را برای کابینه خود انتخاب کرده است.

وزارت نفت/زنگنه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر