کد خبر: 102611 A

نایب رئیس انجمن برنج ایران در گفت‌وگو با ایلنا:

عدم بازنگری دولت بر قیمت خرید تضمینی برنج پرمحصول، کشاورزان را مجبور كرده است كه برای گذران زندگی یا به شغل دیگری روی آورند و یا اینکه سطح زیر کشت خود را کاهش دهند كه همین قیمت برنج را افزایش داده است.

نایب رئیس انجمن برنج ایران گفت: عدم بازنگری دولت بر قیمت خرید تضمینی برنج پرمحصول، کشاورزان را مجبور كرده است كه برای گذران زندگی یا به شغل دیگری روی آورند و یا اینکه سطح زیر کشت خود را کاهش دهند.

علی اکبریان نایب رئیس انجمن برنج ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به اینکه در سال ۸۴ تصویب شد که باید هر ساله قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی افزایشی در حد نرخ تورم سالانه بانک مرکزی داشته باشد، افزود: کشاورزان برنج کار از دولت تقاضای افزایش قیمت برنج پر محصول را دارند چراکه اگر دولت با قیمت مناسب به خرید برنج پر محصول کشاورزان نپردازد کشاورزان مجبور می‌شوند که برنج خود را به دلالان و واسطه‌ها بفروشند.

نایب رئیس انجمن برنج ایران با اشاره به اینکه واسطه‌ها در قبال خرید برنج کشاورزان چک می‌دهند، افزود: متاسفانه در برخی از مواقع کشاورزان مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند و مطالباتشان پرداخت نمی‌شود.

وی با تاکید بر ضرورت اقدام فوری دولت در این خصوص گفت: عدم بازنگری دولت بر قیمت خرید تضمینی برنج پرمحصول، کشاورزان را مجبور كرده است كه برای گذران زندگی یا به شغل دیگری روی آورند و یا اینکه سطح زیر کشت خود را کاهش دهند كه همین قیمت برنج را افزایش داده است.

اکبریان ادامه داد: قیمت‌های خرید تضمینی محصولات کشاورزی در راستای تحقق سه هدف افزایش درآمد نسبی کشاورزان، افزایش تولید و کاهش واردات بود که متاسفانه به هیچ کدام از اهداف خود نرسید.

وی با بیان اینكه ۵ مورد تخلف در فروش برنج مرغوب داخلی گزارش شده است، گفت: مسلما تعداد تخلافات بیش از این است، اغلب موارد تخلف مربوط به ورودی شهرهای برنج خیز استان گیلان، گلستان و مازندران است. فروشندگان سیار متاسفانه با عنوان عرضه کننده سوغات شمال، برنج خارجی را به جای برنج مرغوب داخلی می‌فروشند.

وی ادامه داد: مسافرین بایستی از معتمدین و کارخانه‌داران و مغازه‌داران خرید کنند تا در صورت تخلف بتوان متخلف را مورد پیگرد قرار داد.

نایب رئیس انجمن برنج ایران افزود: درخواست تولیدکنندگان و فروشندگان برنج از دولت و مسوولین سازمان‌های مختلف نظارتی و بازرسی این است که هرچه سریع‌تر با متخلفین برخورد شود تا اعتماد عمومی نسبت به برنج‌های مرغوب شمالی کاسته نشود.

برنج
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر