کد خبر: 103189 A

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران به ایلنا خبر داد:

ما بایداز طریق صرافی‌ها با ارز 3100 تومان کل مبلغ جنس خریداری شده را به طرف خارجی بپردازیم و بعد از 2 تا 3 ماه كه جنس وارد می‌شود با موارد دور از انتظار مواجه می‌شویم،‌ چرا که همه مبلغ کالای خریداری شده در ابتدا پرداخت شده و فروشنده دیگر تعهدی برای ارائه همان كالا ندارد و اجناس بنجل خودرا به كشور ما سرازیر می‌كند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران از گرفتار شدن واردكنندگان كالا در گمركات كشور به‌دلیل ارسال اجناس بنجل به جای كالاهای خریداری شده خبر داد.

مسعود دانشمند عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع، معادن و كشاورزی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به ناامیدی فعالان اقتصادی از عدم حمایت سیستم بانكی،‌ اظهار داشت: سابق بر این برای 100 هزار دلار گشایش اعتبارات ارزی، تنها 10 درصد پرداخت می‌شد و کالا زمانی که در گمرک می رسید با ارایه وثیقه حقوق و عوارض ترخیص می‌شد.
اما امروز باید از طریق صرافی‌ها با ارز 3100 تومانی کل مبلغ جنس خریداری شده را به طرف خارجی بپردازیم و آن کالا بعد از 2 تا 3 ماه وارد کشور می‌شود كه در بسیاری از موارد واردکننده با اتفاقاتی دور از انتظار مواجه می‌شود.

وی افزود: به عنوان نمونه جنس گروه A از یك كشور خریداری شده اما متاسفانه این كشور جنس گروه C و بنجل خود را به صاحب كالا تحویل می‌دهد،‌ چرا که همه مبلغ کالای خریداری شده در ابتدا پرداخت شده و در آن سو فروشنده تعهدی برای ارائه همان كالا ندارد و بازرسی و كنترلی نیز قبل از حمل كالا به كشور  صورت نمی‌گیرد در نتیجه هم اكنون صاحبان کالا در گمرکات كشور گرفتار شده‌اند و مجموعه‌ای از اجناس تقلبی بر روی دستشان مانده است.

دانشمند خاطر نشان كرد: همه این گرفتاریها به دلیل عدم فعالیت درست سیستم بانکی و عدم تجارت منطقی با كشورهاست. تا زمانی که کشور ما با جامعه جهانی در تعامل نباشد و نظام بانکی‌مان قفل باشد آمارها به سوی کاهش واردات و صادرات حرکت می‌کند و چراغ قرمز و زنگ خطر برای فعالین اقتصادی روشن می‌شود.

وی تصریح كرد: برای رها شدن از این مسایل نظام بانکی را باید مطابق با نظام جهانی پیش ببریم تا بتوانیم راهی برای تعامل با دنیا پیدا کنیم.

تولیدات كشور در انتظار مواد اولیه مانده‌اند

دانشمند در ادامه گفت: تولیدات كشور نیازمند مواد اولیه هستند، اما به دلیل عدم سرمایه در گردش و عدم نقدینگی میزان واردات و مواد اولیه به کشور کاهش یافته که این امر منجر به تعطیل شدن واحدهای تولیدی کوچک و متوسط خواهد شد.

وی افزود: زمانی که واحد تولیدی پشتوانه مالی و سرمایه در گردش نداشته باشد و سیستم بانکی نیز هیچ حمایتی از آن نکند،‌ خواه ناخواه این واحدها به سمت تعطیل شدن حرکت می‌کنند.

این عضو اتاق بازرگانی ایران در پایان تصریح كرد: اگر در گذشته واحد تولیدی با ارز 1226 تومانی حدود 100 میلیون تومان هزینه داشت و امورات خود را می گذراند امروز با ارز 2500 تومانی هم نمی‌تواند اموراتش را بگذراند كه این بسیار جای تاسف دارد.

بازرگانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر