کد خبر: 12912 A

مدیر عامل سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خبر داد:

وی با بیان اینكه بسیاری از کالاهای فله بر پایه عرضه و تقاضا است و قیمت‌گذاری نمی شود و توافقی است‌ افزود: یکی از اشکالات جدی در نظام توزیع مان همین موضوع است نظام توزیع ما با مشکلات اساسی همراه است باید لایه‌های پنهان شفاف سازی شود‌.‌

مدیر عامل سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: روز گذشته 500 تن برنج خارجی و مقداری كالاهای پتروشیمی از 3 انبار كشف شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جواد تقوی در نشست خبری صبح امروز كه در وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد اظهار داشت: پس از مرحله اول هدفمند سازی یارزانه ها  10 تا 12 درصد افزایش تورم بوجود آمد كه باعث آشوب قیمتی در سطح بازار نشد.

وی افزود: تغییر پایه نرخ ارز رسمی از 1050 به1226 تومان باعث افزایش  16 تا 17 درصدی قیمت ها شد، در نیمه اول سال 91 شیب قیمتی زیاد بوده که البته فقط ناشی از افزایش نرخ ارز نبود وتحریم‌ها و نوسانات ارزی جهانی نیز  در این راه بی تاثیر نبودند.

تقوی زنجیره تامین، توزیع، قیمت و مدیریت بازار را بعد ازمرحله اول هدفمندی یارانه ها  از مهمترین فعالیت های این سازمان عنوان كرد و گفت: سازمان حمایت پایه کارشناسی قیمت را محاسبه می‌کند و می‌تواند مرجع قیمت‌گذاری سایر دستگاهها باشد‌.‌

وی تصریح كرد: در برخی موارد افزایش 100 درصدی قیمت کالاها در بورس کالا دیده می‌شود و نکته قابل توجه این است که  در این راستا کنجاله سویا 120 درصد افزایش قیمت پیدا کرده است.

رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، افزایش 25 درصدی هزینه حمل ونقل و 18 درصدی دستمزد و نیز افزایش مالیات و مالیات بر ارزش افزوده و نرخ بیمه را از دیگر عوامل افزایش قیمت تمام شده کالاها اعلام و خاطرنشان کرد: این افزایش قیمت‌ها قانونی بوده و بنابراین افزایش قیمت تمام شده ناشی از آن نیز قانونی و اجتناب‌ناپذیر است.

وی گفت:از اوایل تیرماه سال جاری بنگاهها به شدت به دنبال اصلاح نرخ های خود هستند‌ ما به موجب قانون بسیاری از کالاهایمان را در بورس کالا تعیین قیمت  می كنیم  و بیش از 7 تا 8 هزار صنایع پایین دستی در بورس تعیین قیمت می‌شود که تابع عرضه و تقاضا است‌.‌

وی با بیان اینكه بسیاری از کالاهای فله بر پایه عرضه و تقاضا است و قیمت‌گذاری نمی شود و توافقی است‌ افزود: یکی از اشکالات جدی در نظام توزیع مان همین موضوع است نظام توزیع ما با مشکلات اساسی همراه است باید لایه‌های پنهان شفاف سازی شود‌.‌

تقوی راه كار این موضوع را ایجاد تشکل ها عنوان كرد و گفت: تشكل ها می‌تواند به عنوان پل ارتباطی نقطه تولید و مصرف باشد‌.‌

وی در پاسخ به یكی از خبرنگاران تصریح كرد: وزارت کشور، نیروی انتظامی، وزارت صنعت معدن و دادگستری و بانک مرکزی راجع به احتكار كالا اتفاق نظر دارند تا بتوانند برخورد با متخلف داشته باشند‌ و تاكنون انبارهای متعددی کشف شده و پرونده متخلفین به سازمان تعزیرات ارائه شده است.

 وی تصریح كرد: روز گذشته 500 تن برنج‌ خارجی و 3-2 انبار کالای پتروشیمی شناسایی و توقیف شد.

وی در پاسخ به خبرنگار دیگری گفت:خودروسازان برای قیمتشان پیش شرط دارند که مکلف به تنظیم بازار و خدمات پس از فروش، بهبود كیفیت و رعایت خدمات استاندارد در محصولاتشان هستند.

وی تصریح كرد: تغییرات قیمت خودرو باید در قراردادهایشان با قطعه سازان دیده شود‌ و تاریخ تحویل خودروهایی كه تا 12 مهر ماه بوده مکلف به بازگشت تغییر قیمت به قبل هستند. خودروساز حق اضافه خواهی ندارد.

وی گفت: مهمترین دلیل افزایش نرخ خودرو تامین ارز برای قطعات و فولاد و آلومینیوم بود كه تا 3-2 برابر تغییر قیمت داده اگر تغییرات قیمت را نبینند باید تولید را از چرخه اقتصادی خارج کنید البته خودرو سازانی که تخلف کردند و ما با آنها برخورد کردیم دیگر ادامه ندارد‌.‌

 

برنج
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر