کد خبر: 2284 A

وزیر صنعت‏معدن و تجارت

ایجاد مركز رسمی و قابل مدیریت در این برهه مناسب تر باشد تا مردم با خیال راحت معاملات خود را انجام دهنید و مراحل انجام كار قابل پیگیری باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با راه‌اندازی بورس ارز یک بازار رسمى و شفاف براى تامین نیازهاى ارزى تولیدکنندگان و سایر افرادی که به نوعی با ارز سر و کار دارند، ایجاد می‌شود.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره لزوم ایجاد بورس ارز اظهار داشت: سؤال اصلی که باعث شد برخی همکاران ما در دولت سراغ بورس ارز بروند این بود که چه مرجعی تشخیص می‌دهد اگر ارز بازار آزاد که در دست مردم تبادل می‌شود، قیمتی پیدا کرد، آیا آن قیمت بازار آزاد است؟ یعنی آیا در تمام دنیا چند نفر دور هم جمع می‌شوند و یک عددی را برای ارز کشور در نظر می‌گیرند یا اینکه این قیمت در یک فضای شفاف شکل می‌گیرد؟

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در پاسخ به این سؤال، وزارت امور اقتصادی و دارایی موضوع بورس ارز را مطرح کرد، نه برای ایجاد مکانی به منظور ارائه ارز از سوی همه بلکه برای ایجاد جایی که قیمت ارز را به صورت شفاف ارائه دهد؛ یعنی یک نوع رقابت برای عرضه شکل بگیرد که وقتی قیمت در آن بازار مشخص شد، همه آنهایی که ارز دارند، بتوانند آن را به فروش برسانند.

وی ادامه داد: پس اولین مشخصه‌ای که همکاران ما به دنبال آن بودند، این بود که در حال حاضر شفافیت در بازار آزاد وجود ندارد تا قیمت‌ها مشخص شود و باید فضایی ایجاد کنیم تا در آن فضا این قیمت شکل بگیرد.

غضنفری یادآور شد: از مشخصه بعدی راه اندازی بورس ارز این است که همه آنهایی که ارز صادراتی دارند ارز خود را در این فضا به صورت قانونی و به دور از معاملات پنهانی و با نظارت مراجع رسمی و قانونی ارائه دهند؛ حتی اگر دولت بخواهد به صادرکننده معافیت مالیاتی بدهد، روند این کار کاملاً مشخص خواهد بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه به انتقاد برخی کارشناسان درباره راه اندازی بورس ارز اشاره کرد و گفت: البته برخی از کارشناسان برای مخالفت دلایلی دارند از جمله اینکه ممکن است ارز سه نرخی شود و همه اعتماد نکنند ارز خود را در این بورس ارائه کنند یا اینکه بانک مرکزی به چه میزان ارز خود را ارائه می‌کند. اما سوال اینجاست که اگر از طریق بورس ارز نخواهیم قیمت را تعیین کنیم، چگونه باید این کار را به صورت شفاف و قابل دفاع انجام دهیم.

غضنفری تصریح کرد: در واقع هنوز راه حل دیگری مطرح نشده است اما به نظر می رسد ایجاد مرکز رسمی تر و قابل مدیریت در این برهه مناسبتر باشد تا مردم با خیال راحت معاملات خود را انجام دهند و مراحل انجام کار قابل پیگیری باشد؛ همچنین روند تامین ارز هم برای بخش تولید ساده تر می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطر نشان کرد: اکنون آنچه برای واحدهای تولیدی مهم است این است که بازاری باشد که بتواند نیازهای ارزی خود را تامین کند و به شرکت‌هایی که کالا و مواد اولیه می‌فروشند، قابل انتقال باشد؛ زیرا در سیستم تولیدی بیشتر سرعت عمل دسترسی، اعتماد و اطمینان مهم است و به نظر می‌رسد از طریق بورس ارز بتوان این اهداف را محقق کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر