کد خبر: 24305 A

با وجود كاهش قیمت ارز؛

کاهش قیمت دلار در بازار آزاد از 3800 تومان به 3000 تومان طی یک ماه گذشته تغییری در قیمت كالاهای اساسی بوجود نیاورده است.

 هر چند طی روزهای گذشته قیمت ارز در مركز مبادلات ارزی به کمتر از 2500 تومان رسیده است و در بازار آزاد هم قیمت ارز حدود 2700 تومان معامله می شود اما هنوز این موضوع در بازار کالاهای اساسی تأثیر ملموسی از خود نشان نمی دهد.

 به گزارش خبرنگار ایلنا‏،این موضوع در حدود یک ماه پیش كاملا برعكس بود‏، به عبارتی با افزایش قیمت ارز در ماه گذشته شاهد افزایش قیمت بسیاری از کالاهای اساسی بودیم. ولی با کاهش قیمت دلار در بازار آزاد از 3800 تومان به 2700 تومان تغییری در قیمت كالاهای اساسی بوجود نیامد.کالاها و خدماتی كه با رشد نرخ ارز با افزایش قیمت مواجه شدند عبارتند از: "خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها"، "پوشاک و کفش"، "مسکن"، اثاث و لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه"حمل و نقل و ارتباطات" و "کالاهای و خدمات متفرقه".... كه هر كدام تقریبا با افزایش 2 برابری همراه بوده اند. این در حالی است كه، شوک­های تورمی و بی ثباتی در اقتصاد طی چند سال گذشته به‌­شدت یکدیگر را تقویت  كرده‌ و تاثیر منفی بر رشد حقیقی سرمایه­‌گذاری ها گذاشته است.

وقتی ثبات قیمت كیمیا می شود

 احمد باكری‏ مدیر عامل اتحادیه لبنیات در همین رابطه به خبرنگار ایلنا گفت: در حوزه لبنیات اتحادیه محصولات لبنی از وزارت دادگستری و سازمان حسابرسی دولتی خواسته شده تا بهای تمام شده فعالیت‌های كارخانجات محصولات لبنی را محاسبه كنند و قیمت نهایی را اعلام كند.
وی خاطر نشان كرد: اگر كارخانجات لبنی قیمت‌ها را بی رویه بالا برده‌اند و اجحافی به مصرف كنندگان شده است سازمان حمایت از تولیدكنندگان و مصرف كنندگان اقدامات لازم را انجام دهد.
مسعود دانشمند‏ یكی از اعضای اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران به خبرنگار ایلنا گفت: در حال حاضر قیمت كالاها در بازار افزایش یافته است و این روند در حالی ادامه پیدا كرده كه قیمت ارز مبادله ای حدود 2 هزار و 500 تومان تثبیت شده و قیمت واردات با ارز آزاد هم حدود2700 تا 2800 در نوسان است اما قیمت كالاها نشان می دهد ثبات قیمتی در بازار وجود ندارد و كسانی كه كالا را وارد می كنند مطمئن نیستند كه وارداتشان تداوم داشته باشد یا نه.
وی افزود: از سوی دیگر گشایش اعتبارها با مشكل مواجه شده و ثبات لازم وجود ندارد؛ اگر هر چه زودتر ثبت سفارش‌ها و گشایش اعتبار ها انجام شود و فعالیت های مركز مبادلات هم با سرعت بیشتری انجام شود به نظر می رسد قیمت‌ها كاهش پیدا كند.
دانشمند معتقد است باید اطمینان به بازار بازگردد تا قیمت ها مسیر خود را پیدا كنند.
وی خاطر نشان كرد: در حال حاضر پروسه گشایش اعتبار بسیار طولانی است و ابتدا مجوزها چند روزی در سازمان توسعه تجارت می‌ماند و بعد از چند روز به مركز مبادلات ارزی می‌رود و چند روز در آنجا رسوب می كند و سپس به بانك عامل فرستاده می شود. این تاخیرات باعث می شود اعتماد و اطمینان در بازار از بین برود و قیمت ها در نوسان باشد.

نداجعفری

 

ارز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر