کد خبر: 2558 A

دبیر انجمن صنایع نساجی ایران عنوان كرد:

افزایش نرخ ارز در بازار آزاد و فراهم شدن امكان فروش ارز صادراتی با قیمت بالاتر در بازار موجب شده است صادرات محصولات غیرنفتی و از جمله محصولات نساجی رونق بیشتری گرفته و روند رو به رشدی را طی می‌كند.

دبیر انجمن صنایع نساجی ایران از افزایش صادرات محصولات نساجی در سال جاری به دلیل افزایش نرخ ارز خبر داد.

علیرضا حائری در گفت‌و‌گو با ایلنا تصریح كرد: افزایش نرخ ارز تاثیری مثبت بر صادرات محصولات نساجی در سال جاری داشته و صادرات این محصولات را افزایش داده است.

به گفته او‏ سال‌ها تثبیت نرخ ارز، قدرت رقابتی صادركنندگان محصولات غیرنفتی را كاهش داده بود در حالی كه  افزایش نرخ ارز از اواخر سال گذشته‏ در بازار آزاد‏، امكان فروش ارز صادراتی با قیمت‌های بالاتر را برای صادركنندگان فراهم كرد‏، بنابراین صادرات این محصولات در سال جاری‏ روند رو به رشدی را طی می‌كند.

حائری افزود: البته صنایع نساجی نیز مانند سایر صنایع برای تامین مواد اولیه خود با مشكل مواجه هستند چرا كه برخی از این مواد اولیه وابسته به صنعت پتروشیمی است و خرید آن از طریق بورس، باعث ایجاد برخی دلال‌بازی‌های شده است. همچنین برخی دیگر از مواد اولیه ما وارداتی است كه برای تهیه آنها مشكلاتی به جهت تامین نقدینگی و جابه‌جایی پول وجود دارد.

وی با اشاره به آمار گمرك‏‌، اعلام كرد: طی چهار ماه ابتدای سال جاری آمار صادرات صنایع نساجی بالغ بر 213.8 میلیون دلار و ارزش صادرات صنایع نساجی طی همین مدت با احتساب فرش دستباف و رنگ و ماشین‎آلات بالغ بر 339.2 میلیون دلار  است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 51.04 و 17.60 درصد رشد داشته است.

به گفته دبیر انجمن صنایع نساجی ایران، عمده‎ترین اقلام صادراتی طی این مدت از نظر ارزش به ترتیب عبارت از انواع كفپوش‌های ماشینی، انواع نخ و انواع الیاف است. همچنین طی این مدت صادرات انواع پتو، الیاف و انواع کفپوش‌های ماشینی بیش از 50 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است. حائری ادامه داد: طی چهار ماهه ابتدای سال جاری حدود 529.8 میلیون دلار انواع كالاهای نساجی با احتساب ارزش واردات رنگ و ماشین‎آلات این صنعت، وارد كشور شده که نسبت به سال گذشته 9.47 درصد کاهش نشان می‌دهد. عمده‎ترین اقلام نساجی وارد شده به كشور نیز به ترتیب ارزش عبارت از الیاف نساجی، انواع ماشین‎آلات، انواع نخ و انواع پارچه هستند. وی در پایان خاطرنشان كرد: طی مدت مذکور ببیش از 43.4 میلیون دلار الیاف پنبه به کشور وارد شده است.

ارز صادرات صنایع نساجی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر