کد خبر: 37175 A

یک استاد دانشگاه:

اگر می خواهیم از وابستگی به اقتصاد نفتی خارج شویم باید به تولید متکی باشیم که تولید نیز با فراهم بودن مواد اولیه می تواند روند توسعه ای و پایدار را در شرایط کنونی اقتصاد کشور رقم بزند.

یک استاد دانشگاه گفت: اگر بخش معدن بخواهد از بازارهای جهانی عقب نماند به پیشرفت های علمی و نوآوری نیاز دارد که زمینه دسترسی به آن در دانشگاه ها فراهم می‌شود.
به گزارش ایلنا، کاوه ارزانی با بیان اینکه امروزه نقش تکنولوژی در پیشرفت صنعتی و معدنی و رشد اقتصادی کشورها رو به افزایش است افزود: برای تحقق رشد اقتصادی کشور چاره ای جز ایجاد تعامل سازنده بخش های مختلف صنعتی و معدنی با دانشگاه وجود ندارد.

وی با بیان اینکه بخشی از نقش کمرنگ دانشگاه‌ها در پروژه‌های عملی و کاربردی ناشی از عدم اعتماد صنعت و صاحبان صنایع به دانشگاه است افزود: اگر تحقیقات دانشگاهی به سمت کاربردی شدن پیش رود، بخش مهمی‌ از مشکلات صنعت و معدن حل خواهد شد.

این کارشناس معدنی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مزیت‌های نسبی کشور بخش معادن است افزود: سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی مناسب در بخش اکتشاف، استخراج و فرآوری معادن، هم از نظر بازگشت سود و سرمایه و هم از نظر اشتغالزایی برای اقتصاد کشور مفید است.

ارزانی گفت: اگر می خواهیم از وابستگی به اقتصاد نفتی خارج شویم باید به تولید متکی باشیم که تولید نیز با فراهم بودن مواد اولیه می تواند روند توسعه ای و پایدار را در شرایط کنونی اقتصاد کشور رقم بزند.

وی درباره توانمندی های بخش خصوصی در حوزه معدن نیز گفت: بخش خصوصی می تواند اکتشافات و فرآوری های بزرگ را که تا چندی قبل توسط دولت انجام می شد اجرا کند بطوری که امروزه تولید کنسانتره و گندله بخش کوچکی از اقدامات این بخش است.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر