کد خبر: 42992 A

نماینده شفت و فومن در گفتگو با ایلنا:

به منطقه آزاد انزلی با هدف غرفه داری و تجارت چمدانی مجوز داده نشده است.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: آزاد سازی تجارت چمدانی در منطقه آزاد انزلی بر اساس مصوبه سومین سفر هیئت دولت به گیلان، منافع ملی و اقتصاد ملی را متضرر خواهد کرد.

ناصر عاشوری قلعه رودخانی در گفتگو با خبرنگار ایلنا در فومن، درباره وضعیت مناطق آزاد و ویژه کشور، اذعان داشت: متاسفانه مناطق ویژه و آزاد کشور در سال‌های اخیر در راستای آن اهدافی که قانونگذار برای آن قانون وضع کرده بود، حرکت نکرده است.

 وی خاطر نشان کرد: مناطق آزاد تجاری و ویژه کشور، به جای تولید و ایجاد ارزش افزوده و صادرات، محل ورود کالا از کشورهایی مثل چین بوده اند و بنابراین هدف قانون گذار در مناطق آزاد این بوده که منطقه ای برای ورود مواد اولیه و تولید ایجاد شود، تا این کالا ارزش افزوده پیدا کند و پس از بسته بندی، صادرشده و برای کشور ارزآوری داشته باشد.

نماینده مردم شفت و فومن  و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، متذکر شد:  مناطق آزاد و ویژه از این هدف فاصله گرفته‌اند و نتوانسته اند واحدهای تولیدی را راه اندازی کنند.

وی افزود: بر عکس آن محل ورود و مصرف کالاهای لوکس و یا بی کیفیت و بنجل کشورهای خارجی شده است.

عاشوری قلعه رودخانی، درباره آخرین وضعیت اجرای مصوب سفر سوم هیات دولت به گیلان، تصریح کرد: منطقه آزاد انزلی در جایگاه و اشل خوبی قرار دارد و منابع درآمدی و بیلان مالی این را نشان داده است.

وی بیان داشت: با اجرایی شدن مصوبه دولت برای پرداختن به امر تجارت چمدانی، منطقه آزاد انزلی به محل واردات کالاهای بنجل و غیر استاندارد به داخل کشور تبدیل و به دنبال آن منافع ملی و اقتصاد ملی متضرر خواهد شد.

وی در ارزیابی خود ازعلل خالی بودن بسیاری از غرفه‌های تجاری منطقه آزاد انزلی، ابراز کرد: هدف از تاسیس منطقه آزاد انزلی فقط ترانزیت و حمل کالا از طریق کشتی بوده و باید برای تحقق این مهم کارهای تاسیساتی زیر بنایی ازجمله لنگرگاه کشتی احداث شود.

این مسئول معتقد است، بر خلاف مناطق آزاد قشم و کیش که با جنبه گردشگری و تجارت چمدانی راه اندازی شده و اداره می‌شود، این موضوع در برنامه‌های ابتدائی منطقه آزاد انزلی منظور نشده است.

این مسئول،یاد آور شد: براساس صورت‌های مالی شش منطقه آزاد کشور ارئه داده اند، درآمد منطقه آزاد انزلی از محل های عوار ض، واردات، ترانزیت و حمل کالا خوب بوده و سومین یا چهارمین منطقه آزاد برتر کشور محسوب می شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر