کد خبر: 45862 A

رییس مجمع واردات:

در گذشته با 15تا 20 درصد گشایش اعتبار انجام می شد؛ اما این میزان اکنون به 135 درصد افزایش یافته است.

رییس مجمع واردات با اعلام نارضایتی واردکنندگان از واریز 135 درصدی گشایش اعتبار ارزی گفت:بانک مجاز نیست مازاد بر نرخ روز قطعی شدن معامله، وجه دیگری راتجار  مطالبه کند.

به گزارش ایلنا، محمد حسین برخوردار اظهارداشت:  کسب بازارهای صادراتی و در نقطه مقابل اخذ نمایندگی از شرکتهای معتبر بین المللی برای واردات کالا به ایران با تلاش بسیار و دوره زمانی طولانی انجام شده و حفظ آن در شرایط تحریم های غیر انسانی بین الملی،مستلزم هماهنگی بیشتر میان دستگاه های مختلف و رعایت حال تجار است.

رییس مجمع واردات در خصوص رضایت تجار و تولید کنندگان از مرکز مبادلات ارزی خاطرنشان کرد: مهمترین مشکل در این زمینه واریز 135 درصد نقدینگی برای ارز مورد تقاضا برای کالای وارداتی است و این در شرایطی است که بخش تولید با مشکلات نقدینگی بسیاری دست و پنجه نرم می کند.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران افزود: در گذشته با 15تا 20 درصد گشایش اعتبار انجام می شد؛ اما این میزان اکنون به 135 درصد افزایش یافته است.

برخوردار با اشاره به دیگر مشکلات،اضافه کرد:نکته دیگر توجه به توجیه اقتصادی کالاهایی است که بر نرخ ارز مرجع واردکشور شده اند  وحال توقع نظام بانکی آن است که با نرخ ارز مبادلاتی تصویه شوند.

او ادامه داد: آیا کسی که کالاهای اساسی را با نرخ ارز 1226 وارد کشور نموده و مبتنی بر همین نرخ ارز،کالای خود را بفروش رسانده است،حال باید معادلش را چک بدهد که با ارز مبادلاتی آنرا پرداخت کند.

به گفته وی این با مفاد بند «الف-3-4» از بخش اول مجموعه مقررات ارزی ابلاغی از سوی بانک مرکزی که بر قطعی بودن فروش ارز با نرخ روز معامله اسناد تاکید دارد، مغایرت تام دارد و در واقع این ماده به صورت شفاف تصریح می‌کند که بانک مجاز نیست مازاد بر نرخ روز قطعی شدن معامله، وجه دیگری را مطالبه کند.

واردات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر