کد خبر: 54196 A

محمد مهدی نهاوندی:

معاون کمک‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: بخشی از تشریفات گمرکی کالاهای صادراتی ایران از گمرک‌های مرزی به گمرک‌های داخلی منتقل و انجام می‌شود.

معاون کمک‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: بخشی از تشریفات گمرکی کالاهای صادراتی ایران از گمرک‌های مرزی به گمرک‌های داخلی منتقل و انجام می‌شود.
به گزارش خبرگزاری ایلنا، محمد مهدی نهاوندی افزود: ‌ با این کار از تراکم شدید خودرو‌ها و همچنین کالا‌ها در گمرکات مرزی کاسته می‌شود.
نهاوندی گفت: ‌ امکانات انباری گمرکات مرزی محدود است و گاهی کالا‌ها در شرایط غیراستاندارد نگهداری می‌شود.
وی افزود: این بخشنامه از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شده است و امیدواریم به سرعت اجرایی شود.
نهاوندی گفت: این کار سبب می‌شود هزینه‌های اداری و زمان تشریفات گمرکی کاهش یابد که در کاهش هزینه صادرات موثر است.
وی اظهار داشت: تاکنون صادرات کشور به کشورهای همسایه بویژه عراق و افغانستان از طریق گمرکات مرزی مراحل تشریفات گمرکی را می‌گذراند که در سالهای اخیر به شدت افزایش یافته است.
نهاوندی گفت: ظرفیت گمرکات مرزی با توجه به گسترش مبادلات تجاری با این کشور‌ها پاسخگو نیست و از ظرفیت گمرکات داخلی هم استفاده می‌کنیم.
معاون کمک‌های تجاری سازمان توسعه تجارت افزود: ۱۳ پایانه صادراتی مجوز فعالیت گرفته است و بخشنامه جدید گمرک درباره معتبر بودن اظهارنامه‌های استانی می‌تواند به کاهش زمان ورود و خروج کالا از گمرک‌های مرزی کمک کند. در این پایانه‌ها انواع خدمات گمرکی مانند انبارداری به صادرکنندگان ارائه می‌شود.
نهاوندی در باره افزایش زمان ترخیص برخی از کالاهای صادراتی گفت: انجام امور گمرکی در گمرک‌های مرزی سبب می‌شود ترافیک و تراکم در گمرک‌های مرزی افزایش یابد و زمان ورود و خروج کالا نیز بیشتر شود و اگر امور گمرکی کالاهای صادراتی در استان‌ها انجام شود در زمان رسیدن کالا به گمرک‌های مرزی دیگر ترافیکی ایجاد نخواهد شد و کالا براساس اسناد استان مربوطه به سرعت ترخیص می‌شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر