کد خبر: 63245 A

وزیر صنعت،معدن و تجارت:

در سال 85 واردات ایران از کشورهای اروپایی 42 میلیارد دلار بود که سال گذشته این آمار به 28 میلیارد دلار کاهش یافت./ سال گذشته شاهد تحریم‌های ناجوانمردانه‌ای به منظور فشار اقتصادی به مردم بودیم.

وزیر صنعت،معدن و تجارت با اشاره به واردات کالاهای غیر نفتی گفت: در طول سال 81 تا 85 حدود 166 میلیارد دلار واردات داشتیم که این آمار از سال 86 تا 90 به 285 میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش ایلنا، مهدی غضنفری در مراسم برگزاری هجدهمین نمایشگاه نفت،گاز، پالایش و انرژی اظهارداشت: 80 درصد واردات کالا در سال گذشته شامل کالای سرمایه‌ای و واسطه‌ای بوده و از 10 سال گذشته تاکنون صادرات غیرنفتی هر سال 20 درصد رشد داشته است.

وی افزود: سال گذشته شاهد تحریم‌های ناجوانمردانه‌ای به منظور فشار اقتصادی به مردم بودیم.

غضنفری تصریح کرد: همه فکر می‌کردند که این تحریم‌ها می‌تواند در زندگی مردم اثرگذار باشد، به طوری که شاهد بودیم، روی صادرات نفت و به خصوص بر روی نرخ ارز تاثیر مستقیم داشت، به همین دلیل فشار معیشتی بر مردم ایجاد کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینكه در همین دوران تحریم، اتفاق‌های مثبتی نیز در اقتصاد ایران وجود داشت،خاطرنشان كرد: نمونه اول آن این بود که واردات کالاهای اولویت 10 کاهش یافت و تولید کنندگان بیشتر به سمت تولیدات این نوع کالاها رفتند.

وی ادامه داد: در طول این مدت همکاری مثبتی بین دانشگاه و صنعت صورت گرفت، بنابراین توانستیم مواد اولیه تولید داخل را در داخل کشور نگه داریم و از آن برای تولید کالاهای نهایی استفاده کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینكه در سال گذشته شاهد مدیریت خوب تجارت بودیم، عنوان داشت: در سال 85 حدود 82 درصد از تجارت ایران با آسیا و 14 درصد با اروپا بود که در سال 2012 موجب شد، صادرات ایران به کشورهای آسیایی به 92 درصد و صادرات ایران به کشورهای اروپایی به 5 درصد برسد که این موضوع نشان می‌دهد صادرات و تجارت کالاهای ایرانی متوقف نشده، بلکه مقصد و مسیر خود را تغییر داده است.

وی اظهارکرد: در سال 85 حدود 53 میلیارد دلار کالا از اسیا وارد کشور شد، اما در سال 2012 آمار واردات ایران از کشورهای آسیایی به 69 میلیارد دلار رسید.

وی با اشاره به آمار واردات از کشورهای اروپایی خاطرنشان كرد: در سال 85 واردات ایران از کشورهای اروپایی 42 میلیارد دلار بود که سال گذشته این آمار به 28 میلیارد دلار کاهش یافت.

غضنفری به حجم تجارت صادرات غیرنفتی ایران اشاره كرد و گفت: در طول سال 80 تا 85، 46 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم اما از سال 2007 تا 2011 آمار تجارت صادرات غیر نفتی ایران به 146 میلیارد دلار رسید.

وی اضافه كرد: در طول سال 81 تا 85 حدود 166 میلیارد دلار واردات داشتیم که این آمار از سال 86 تا 90 به 285 میلیارد دلار رسید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به جذب 7 میلیارد دلاری سرمایه خارجی، گفت: از این میزان سرمایه 4.7 میلیارد دلار جذب صنعت و معدن شده است.

وی ادامه داد: باید گفت 80 درصد از واردات کالاها در سال گذشته شامل کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای بوده است به طوری که از 10 سال گذشته تاکنون صادرات غیرنفتی هر سال 20 درصد رشد داشته است.

غضنفری در ادامه صحبتهای خود به ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده در صنعت نفت اشاره کرد و گفت: ماشین‌آلاتی که امروز مشاهده می‌کنیم 18 گروه از صنعت را تشکیل می‌دهد که حجم بسیار بالایی در تجارت دنیا دارد.

به گفته وی عمده این ماشین‌آلات در کشورهای آلمان، آمریکا و ایتالیا تولید می‌شود.

غضنفری در ادامه با بیان اینكه ایران نیز رتبه خوبی در تولید این نوع ماشین آلات دارد به طوری که برخی از کشورها از جمله آلمان، چین و فرانسه نیز این ماشین آلات را وارد می‌کنند،گفت: در طول سال 2012 حدود 13 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در این بخش انجام شد که این بخش می‌تواند ارزش افزوده 10 درصدی را در اقتصاد ایران داشته باشد، به طوری که در شرایط فعلی 60 میلیارد دلار حجم سرمایه‌گذاری در حوزه نفت است که از این میزان 25 میلیارد دلار مربوط به تجهیزات و ماشین آلات است.

غضنفری در ادامه با اشاره به حجم سرمایه مورد نیاز حوزه نفت در طول برنامه پنجم، گفت: در طول برنامه پنجم باید 250 میلیارد دلار در صنعت نفت سرمایه‌گذاری شود که از طرفی نیز حوزه صنعت سالانه نیازمند 30 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است.

غضنفری هممچنین درباره هجدهمین نمایشگاه نفت،گاز، پالایش و انرژی نیز گفت: در برگزاری این نمایشگاه، صنعتگران داخلی با حضور شرکتهای خارجی گردهم می‌آیند، تا دستاوردهای صنعت نفت دنیا و به خصوص نفت ایران را در معرض نمایش قرار دهند.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر