کد خبر: 6511 A

معاون بازرگانی داخلی شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور خبر داد:

در سال 90 تنها10 درصد نیاز کشور را وارد می کردیم وهمه را به بخش خصوصی سپرده بودیم اما در سال 91 بخش خصوصی جرات واردات را نداشت وکشور هم با محدودیت های خاصی روبرو شد(نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت ها) و از 27 اسفندماه سال 90 با پیگیری هایی که انجام شد مقرر شد واردات نهاده از سازمان پشتیبانی امور دام صورت گیرد.

معاون بازرگانی داخلی شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور گفت: واردات نهاده های دامی توسط بخش خصوصی امسال نسبت به سال گذشته 30 درصد كاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عباس پشم فروش، در اولین نشست خبری خود كه صبح امروز در محل این سازمان برگزار شد اظهار داشت: متاسفانه به دلیل نوسانات نرخ ارز، بخش خصوصی نسبت به واردات نهاده‌های دامی جرات كمتری به خرج داد؛ به طوری كه سال گذشته 80 درصد نهاده‌ها را بخش خصوصی وارد كرد، اما امسال این میزان به 50 درصد تقلیل یافته است.

وی با بیان اینكه سال 91 برای ما سال سختی بود افزود:در سال 90  تنها10 درصد نیاز کشور را وارد می کردیم وهمه را به بخش خصوصی سپرده بودیم اما در سال 91 بخش خصوصی جرات واردات را نداشت وکشور هم با محدودیت های خاصی روبرو شد(نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت ها) و از 27 اسفندماه سال 90 با پیگیری هایی که انجام شد مقرر شد واردات نهاده  از سازمان پشتیبانی امور دام  صورت گیرد.

وی تصریح كرد: هر ساله حدود 50 درصد کمبود نهاده در کشور وجود دارد كه نیاز به واردات دارد و عمده واردات نهاده های دامی از برزیل و اكراین است.

وی با بیان اینكه تاكنون 7 میلیون تن علوفه خریداری شده است افزود: از این میزان 1 میلیون و700 تن وارد شده و چهار كشتی نهاده‌ی دامی به بندر رسیده است، یك كشتی سویا، دو كشتی ذرت و یك كشتی جو هم اكنون در بندر آماده ترخیص است.

پشم فروش خاطر نشان كرد:تا كنون350 هزار تن از 1 میلیون و700 هزار تن توزیع شده و مابقی در انبار موجود است.

وی افزود: هیچ زمانی اینقدر موجودی در انبارها نداشتیم تولید کنندگان هیچ دغدغه ای نداشته باشند.

وی با بیان اینكه 3 ماهه آینده سال 92 را نیز پیش بینی کرده ایم گفت:هیچ مشکلی به لحاظ كمبود نهاده دامی در كشور وجود ندارد.

وی با اشاره به قیمت ها و میزان نهاده های دامی افزود: سویا 1800 تومان بوده كه به 1100 تومان رسیده است و 290 هزار تن سویا در انبار و سراسر کشور وجود دارد همچنین265 هزار تن جو و 815 هزار تن ذرت در انبار ها موجود است.

وی گفت: هم اكنون قیمت سویا برای تحویل دراستان 900 تومان، جو 590 تومان و ذرت 600 تومان است.

پشم‌فروش با بیان این‌كه براساس آمار وزارت جهاد كشاورزی سالانه 7.4 میلیون تن نهاده دامی در كشور تولید می‌شود، گفت: این در حالی است كه نیاز كشور سالانه 14 میلیون تن است و مابه التفاوت این دو رقم وارد می‌شود.

وی ادامه داد: هم اكنون تولید ذرت در كشور 3 میلیون و 100 هزار تن، جو 3 میلیون تن و کنجاله سویا حدود 800 هزار تن است در حالی كه  نیاز کشور به سویا 5/5 میلیون تن است.

پشم فروش افزود: تاكنون 6 هزار و 700 تن  مرغ داخلی خریداری  و ذخیره شده و تخم مرغ نیز ذخیره سازی شده كه قیمت هر شانه آن 6 هزار و 500 تومان است كه در میادین تره بار عرضه خواهد شد.

 

نهاده های دامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر