کد خبر: 66698 A

رئیس مجمع واردات در گفتگو با ایلنا:

بهنیه سازی منابع تولید انرژی میتواند به صرفه جویی ارزی و همچنین ارز آوری قابل توجه منجر شده و چرخ تولید و تجارت را به گردش در می آورد و رفاه را برای آحاد جامعه بدنبال دارد.

دولت آینده نباید اجازه دهد برنامه های اقتصادی کشور و همچنین سیاستهای پولی و اداری کشور خلاف جریان ترسیم شده در چشم انداز بیست ساله کشور و سایر اسناد بالادستی پیش رود.

محمد حسین برخوردار رئیس مجمع واردات در گفتگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به این پرسش که رویکردهای دولت آینده چگونه باید باشد اظهار داشت: اساسی ترین اصل برای یک دولت فراگیر آن است که نسبت خود را با سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص تولید و تجارت مشخص کند و البته این نسبت نباید به شعار و کلام و مباحث حسابداری محدود شود بلکه باید برنامه اجرایی و عملیاتی و گام به گام در این خصوص تعریف و ارائه نماید.نباید به فرایند های تولید و تجارت بمثابه فرایندهای حسابداری نگریسته شود.

وی با اشاره به آسیب هایی که که از سیاست زدگی اقتصاد بر بدنه اقتصاد ملی وارد میشود گفت:دولت آینده نباید اجازه دهد برنامه های اقتصادی کشور و همچنین سیاستهای پولی و اداری کشور خلاف جریان ترسیم شده در چشم انداز بیست ساله کشور و سایر اسناد بالادستی پیش رود.از سوی دیگر باید فضا را برای وضع برنامه های اقتصادی منفعلانه،غافلگیرکننده و رانت جویانه محدود كند.

برخوردار اضافه کرد:دولت آینده باید در خصوص سیاستهای خود برای هدایت نقدینگی سرگردان در جامعه به سمت تولید و تجارت قانونی شفاف سازی نماید.تزریق نقدینگی سم مهلکی برای اقتصاد کشور است که خود را به شکل تورم و سایر معضلات پولی نشان می دهد.بنابراین سیاستهای حمایتی از اقشار آسیب پذیر نیز باید از حالت ریالی به شکلهای دیگر نظیر پشتیبانی کالای اساسی تبدیل شود و دولت باید برای آن راهبرد مناسب ارائه کند.

رئیس مجمع واردات در رابطه با راهکارهای مناسب برای هدایت نقدینگی اظهار داشت: پیشنهاد ما این است که برنامه مالیاتی مناسبی برای اخذ مالیات منطقی از فعالیتهای خدماتی نظیر ساخت و ساز و فعالیتهای دلالی نظیر خرید و فروش ارز و سکه پیش بینی شود.

به گفته برخوردار قیمت هر كالا در هر كشوری به عوامل متعددی بستگی دارد كه قیمت جهانی كالا یكی از آن عوامل است. بنابر این نمی توان افزایش قیمت های داخلی را کلا به گردن قیمتهای جهانی انداخت.

رییس مجمع واردات خاطرنشان كرد: بر این اساس دولت آینده باید برای مباحثی نظیر تنظیم بازار،آزادسازی قیمت ها برنامه مدونی داشته باشد،بنابراین بدون شک نمی توان بدون آینده نگری،به موضوعات مرتبط با زنجیره تامین کالا ورود پیدا کرد.

برخوردار با اشاره به ضرورت بهینه سازی منابع تولید انرژی تاکید کرد: بهنیه سازی منابع تولید انرژی می تواند به صرفه جویی ارزی و همچنین ارز آوری قابل توجه منجر شده و چرخ تولید و تجارت را به گردش در می آورد و رفاه را برای آحاد جامعه بدنبال دارد.

به گفته رئیس مجمع واردات در پایان سه مولفه موثر بر کارآمدی دولت آینده را باید حمایت از بخش خصوصی و تلاش در مسیر اجرای واقعی ابلاغیه اصل 44 قانون اساسی،وزن بخشیدن به فعالین اقتصادی در فرایند تصمیم سازی ها و در قالب تشکلهای گروهی و افزایش عیار پیش آگهی در خصوص برنامه ها و سیاستهای پولی،ارز و بانکی دانست.

 

 

 

 

واردات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر