کد خبر: 69383 A

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

این افزایش تعرفه ریسک و هزینه قاچاق را کاهش داده و میزان قاچاق محصولات دخانی افزایش یابد. در نتیجه علاوه بر خسارت مالی، سلامت مصرف کنندگان بیش از پیش به دلیل عدم نظارت بر کالای قاچاق و تقلبی به خطر خواهد افتاد و این در حالی است که در آمد پیش بینی شده در بودجه کل کشورنیز از محل تولید کالاهای دخانی نیز محقق نگردد.

محسن بیگلری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: با افزایش تعرفه فروش سیگارهای تولید داخل از 5 به 10 درصد قطعا قاچاق سیگار افزایش و زمینه به خطر افتادن معیشت بیش از 70هزار کارگر این صنعت خواهد شد.

به گزارش ایلنا، بیگلری با بیان اینکه  افزایش عوارض تولید داخلی سیگار (ردیف 160117) از 5% به 10% از سوی کمیسیون محترم تلفیق مخاطراتی را برای صنعت دخانیات به دنبال خواهد داشت، تاکید کرد: افزایش نامتعارف عوارض و تعرفه های مربوط به کالاهای دخانی، با توجه به تجربیات سنوات گذشته بویژه بودجه سال89 و آثار منفی آن موجب خواهد شد ضمن آنکه توجیه اقتصادی واردات قانونی و تولید ملی از بین میرود بلکه  تولید داخلی نیزکاهش می یابد.

وی تاکید کرد: این افزایش تعرفه  ریسک و هزینه قاچاق را کاهش داده  و میزان قاچاق محصولات دخانی افزایش یابد. در نتیجه علاوه بر خسارت مالی، سلامت مصرف کنندگان بیش از پیش به دلیل عدم نظارت بر کالای قاچاق و تقلبی به خطر خواهد افتاد و این در حالی است که در آمد پیش بینی شده در بودجه کل کشورنیز از محل تولید  کالاهای دخانی نیز  محقق نگردد.

بیگلری تاکید کرد:به مخاطره افتادن اشتغال و معیشت بیش از هفت هزار کارگر شرکت دخانیات ایران و بیش از هفتاد هزار نفر اشخاص وابسته به صنعت دخانیات کشور و ایجاد مشکلات مالی برای شرکت تازه خصوصی شده دخانیات ایران، بحران های کارگری و ورشکستگی شرکت و تجربه عدم موفقیت خصوصی سازی  از دیگر مسائل مربوط به این افزایش است.

وی با بیان تلاش می شود تا این افزایش تعرفه در صحن علنی رای نیاورد تاکید کرد: عمده محصولات قاچاق دخانی از طریق کشورهای عراق و افغانستان وارد می شودکه بر اساس بررسی ها تعرفه واردات و تولید در کشورهای یادشده درمقایسه با کشور ما رقم ناچیزی است و این موضوع عامل و محرک اصلی سرازیر شدن کالای دخانی قاچاق به کشور می شود.

دخانیات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر