کد خبر: 75536 A

معاون وزیر صنعت:

با قانونمند شدن فعالیت خوشه‌های صنعتی آن‌ها از حالت سنتی خارج و به صورت صنعتی فعال خواهند بود که منجر به افزایش تولیدات و صادرات و ایجاد اشتغال می شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت  اعلام كرد: خوشه‌های صنعتی از حالت سنتی خارج و به صورت صنعتی فعالیت خواهندكرد.

به گزارش ایلنا، فخرالله مولایی در مراسم بازدید از خوشه صنعتی مبلمان مشهد گفت: تا پایان سال گذشته 20 پروانه برای خوشه های صنعتی صادر شد و در 2 ماه آینده نیز، 20 پروانه دیگر صادر می شود.

مدیر عامل سازمان صنایع كوچك و شهركهای صنعتی ایران همچنین در بازدید از خوشه صنعتی مبلمان نیز عنوان کرد: ایجاد برند مشترک و صادرات تحت عنوان برندها، در بعضی خوشه های صنعتی کشور صورت گرفته و خراسان رضوی از استانهای دیگر پیشتاز است.

مولایی با تاکید بر اینکه عاملان خوشه‌ها باید یکدیگر را بشناسند و هم افزایی بیش‌تری با هم داشته باشند، خاطرنشان کرد: با قانونمند شدن فعالیت خوشه‌های صنعتی آن‌ها از حالت سنتی خارج و به صورت صنعتی فعال خواهند بود که منجر به افزایش تولیدات و صادرات  و ایجاد اشتغال می شود.

وی افزود: پیش از این در لایحه بودجه سالانه ردیف اعتباری خاصی برای خوشه های صنعتی وجود نداشت، اما امسال این ردیف در لایحه بودجه قرار گرفته است که به توسعه و ساماندهی خوشه‌ها کمک می‌کند.

خوشه صنعتی مبلمان مشهد، قبل از تبدیل به خوشه، 550 بنگاه فعال و 3 هزار نفر مشغول به کار داشت که این تعداد پس از ایجاد خوشه به 670 بنگاه و 3 هزار و 650 نفر اشتغال، افزایش یافت. میزان فروش این خوشه صنعتی پیش از تبدیل به خوشه، 20 میلیارد تومان بود که این میزان پس از ایجاد خوشه به 24 میلیارد و 500 میلیون تومان رسید. صادرات این خوشه نیز پس از تشکیل به میزان 15 درصد افزایش داشته است.

خوشه صنعتی زعفران مشهد، با دو زمین مجزا برای آزمایشگاه و بازرگانی و پیش بینی زمینی برای بورس زعفران در شهرک صنعتی توس مشهد در حال آماده سازی است.

در ادامه بازدید معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از خوشه صنعتی زعفران و یکی از واحدهای صنعتی زعفران مشهد که با 30 میلیون دلار صادرات در سال گذشته، رتبه اول صادرات کشور را کسب کرده است، عضو شورای ملی زعفران  نیز گفت: از هر 100 کیلوگرم  گل زعفران، تنها یک کیلوگرم زعفران به وجود می‌آید.

علی شریعتی‌مقدم با اشاره به اینکه 96 درصد زعفران دنیا در خراسان رضوی تولید می‌شود، تصریح کرد: زعفران در خراسان رضوی و جنوبی، برای 500 هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است و 75 تا 80 درصد زعفران تولید شده در این دو استان به بیش از 45 کشور جهان صادر می‌شود.

 فخرالله مولایی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این بازدید ضمن تاكید بر ساماندهی خوشه‌های صنعتی عنوان کرد: بهترین نقطه هر استان با بهترین قیمت و مناسب‌ترین اعتبار باید در اختیار افراد قرار گیرد تا خوشه‌های صنعتی توسعه یابند.

خوشه صنعتی زعفران در سال گذشته 5 میلیون دلار صادرات مستقیم داشته است.

 

صنعت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر