کد خبر: 80024 A

رییس اتحادیه باغداران در گفت‌و‌گو با ایلنا خبر داد:

مردم باید حقیقت را راجع به بالا بودن هزینه‌های تولید بدانند که توقع میوه ارزان را نداشته باشند با این هزینه‌ها هر کیلو میوه کمتر از۲ هزار تومان مساوی با ضرر تولیدکننده است.

رییس اتحادیه باغداران گفت: سال گذشته صادرات میوه کشور افزایش ۴۵ درصدی داشته است که اگر زود‌تر تمهیداتی برای صادرات شده بود این رقم می‌توانست بیشتر از این هم باشد.

مجتبی شادلو رییس اتحادیه باغداران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا درباره دلیل گرانی نوبرانه‌ها اظهار داشت: قیمت‌های امسال را با سال گذشته نباید قیاس کرد زیرا میوه بعد از هشت سال افزایش قیمت داشته است.

وی افزود: درسال گذشته به باغ‌ها لطمه نخورده است ولی به دلیل کمبود امکانات برای جمع آوری میوه مانند وجود ماشین‌های یخچال‌دار در باغات باغداران دچار ضرر شدند.

رییس اتحادیه باغداران تصریح کرد: ما می‌توانستیم به جای آمادگی برای واردات تمهیداتی را برای صادرات بیندیشیم که به جای ضرر تولیدکنندگان شاهد پر شدن جیبشان باشیم.

شادلو تنها راه پایداری کشاورزی را صادرات دانست و اظهار کرد: از لحاظ تولید در وضعیت بسیار خوبی قرار داریم و شرایط ایده‌آل است، اگردر این شرایط برای صادرات برنامه‌ریزی شود درحدی که تعادل بازار داخلی بر هم نخورد هم صادرات خواهیم داشت، هم باعث بهبود اقتصادی کشور و باغداران خواهد شد.

وی تاکید کرد: در سال گذشته صادرات کشاورزی تنها راه حلی بود که توانست به کمک اقتصاد کشور بیاید.

شادلو با اشاره به پایین آمدن قیمت‌ها گفت: قیمت میوه نسبت به اوایل خرداد ماه کاهش چشم‌گیری داشته است به عنوان مثال گیلاس ۱۵ هزار تومانی به ۵ هزار تومان، زردآلو ۱۴ هزار تومانی به ۳ هزار تومان و هندوانه از ۳ هزار تومان به ۵۰۰ تومان رسیده است.

شادلو در پایان گفت: مردم باید حقیقت را راجع به بالا بودن هزینه‌های تولید بدانند که توقع میوه ارزان را نداشته باشند با این هزینه‌ها هر کیلو میوه کمتر از۲ هزار تومان مساوی با ضرر تولیدکننده است.

باغداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر