کد خبر: 80721 A

در بین برنج‌های وارداتی:

محصول برنج بنگلادش و سریلانکا بیشترین سطح "کادمیم" را دارد کادمیم فلز سنگینی است که برنامه محیط زیست سازمان ملل آن را یک ماده سمی خوانده و موجب سرطان، نارسایی کلیوی و بیماری‌های دیگر می‌شود.

نتایج یک تحقیق از 12 کشور در چهار قاره مختلف جهان نشان داده است محصول برنج بنگلادش و سریلانکا بیشترین سطح "کادمیم" را دارد.

به گزارش ایلنا، کادمیم فلز سنگینی است که برنامه محیط زیست سازمان ملل آن را یک ماده سمی خوانده و موجب سرطان، نارسایی کلیوی و بیماری‌های دیگر می‌شود و این در حالی است که این دو کشور بالاترین سرانه مصرف برنج را دارند.

این تحقیقات که در مجله Environmental Science and Technology انجمن شیمی آمریکا منتشر شده، محصول برنج 12 کشور را از نظر سطح آلودگی به فلزات سمی آزمایش کرده است.

این کشورها شامل کامبوج، فرانسه، غنا، هند، ایتالیا، ژاپن، نپال، اسپانیا، تایلند و آمریکا نیز بوده‌اندو همچنین در چین مطالعات میدانی  صورت گرفته است.

به گزارش وال استریت ژورنال، صنایع سنگین با انتشار آب آلوده به رودخانه‌ها و دریاچه‌ها مسئول سطح بالای کادمیم در محصولات کشاورزی هستند.

منبع دیگر آلودگی محصولات به کادمیم که شایع‌تر بوده اما شدت کمتری دارد، کود فسفات است. البته تا زمانی که کود به میزان مناسب مورد استفاده قرار گیرد، خطری برای سلامتی نخواهد داشت.

برنج بنگلادش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر