کد خبر: 84948 A

مدیرعامل شرکت دخانیات:

اگر فروش نفت‌ کشور سالانه 70 میلیارد دلار درآمد داشته باشد تجارت جهانی سیگار معادل با درآمد پنج سال فروش نفت کشور خواهد شد.

نجفیان مدیرعامل شرکت دخانیات ایران گفت: کسانی که با صنعت دخانیات آشنایی ندارند این واقعیت را انکار می کنند اما باید گفت که صنعت دخانیات و بازار مصرف آن یک واقعیت است.

به گزارش ایلنا، مدیرعامل شرکت دخانیات که در سومین نشست مدیران مجتمع های تولیدی دخانیات سخن می گفت با بیان این مطلب افزود: براساس آمار ارائه شده، سالانه پنج هزار و 600 میلیارد نخ سیگار در دنیا مصرف می‌شود که تجارتی معادل 330 میلیارد دلار در سال را به خود اختصاص می‌دهد. اگر فروش نفت‌ کشور سالانه 70 میلیارد دلار درآمد داشته باشد تجارت جهانی سیگار معادل با درآمد پنج سال فروش نفت کشور خواهد شد.

وی با بیان اینکه  حدود 100 میلیون نفر در جهان به کسب و کار در صنعت دخانیات مشغول هستند، تصریح کرد: بنابراین، برای درک بهتر مسئله و مبارزه موثر با مصرف آن باید به همه جنبه های آن توجه نمود. برخی از کارشناسان بر این باورند که نبود صنعت دخانیات و تولید آن در ایران نافی مصرف آن نخواهد شداین درحالی است که از میزان بیش از 63 میلیارد نخ در سال رقمی زیادی در اختیار تولیدات داخلی نیست که باید برای تامین بخش خالی این بازار برنامه ریزی نمود که این اقدام در سه ماهه اول سال 92 در حال تحقق است.

وی در خصوص مصرف سیگار و هزینه‌های درمانی آن و تناقض بین افزایش تولید و سلامت گفت: مبارزه با قاچاق و آلودگی اقتصادی و افزایش سلامت جامعه دو ابزار دارد. اول ارتقای کمی در مقابل قاچاق سیگار و دوم ارتقای کیفی محصولات. در حال حاضر دو تا 3 برابر هزینه هایی که صرف مصرف سیگار در کشور می شود به درمان بیماری های ناشی از مصرف سیگار اختصاص داده می شود.
در آمریکا این رقم یک برابر است و این به کیفیت محصول برمی گردد، چون در آمریکا قاچاق سیگار به مانند ایران و در این حجم بالا وجود ندارد.
قاچاق یعنی آلودگی اقتصادی و سلامتی چون کنترلی بر روی قاچاق سیگار نمی شود. وقتی یک سوم سیگار مصرفی در ایران قاچاق باشد این اتفاق می‌افتد.
چگونه است که درآمریکا مصرف سیگار وجود دارد هزینه هایی که صرف درمان سیگاری‌ها می‌شود یک برابر است. اما در ایران بالاست؟ اگر محصولات قانونی ارتقای کمی و کیفی داده شود هم این هزینه هایی که صرف دردهای ناشی از مصرف سیگار می شود پایین می آید هم از میزان قاچاق کاسته می شود.آنگاه می توان در یک برنامه هدفمند در راستای کاهش مصرف گامهای اساسی برداشت.

وی با بیان اینکه افزایش تولید و میزان فروش شرکت نشان از تغییر ذائقه مصرف کنندگان محصولات دخانی از سیگارهای خارجی  به سمت سیگار های تولید داخل است،از افزایش تولید شرکت در خردادماه سال 92 خبر داد و گفت: با برنامه‌هایی که برای فروردین و اردیبهشت و خرداد ماه امسال تعیین شده بود کل تولید سیگار در مجتمع های دخانیات ایران در فروردین امسال 66 درصد نسبت به فروردین پارسال افزایش در اردیبهشت ماه امسال نیز نسبت به اردیبهشت ماه سال گذشته 110 درصد افزایش تولید و در خردادماه امسال نسبت به سال قبل 58 درصد رشد تولید داشته ایم و  فروش سیگار داخلی در سه ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته نیز دارای رشد مثبتی بوده است که تمام این اقدامات در راستای تامین ظرفیت خالی بازار مصرف، مبارزه با قاچاق و هم چنین گزینه صادرات محصولات دخانی است که صادرات محصولات دخانی آغاز شده است.

وی در خصوص قاچاق کالای دخانی نیز گفت: کشور چین با مساحت بیش از 9 میلیون کیلومتر مربعی و 17 کشور همسایه یک درصد قاچاق سیگار دارد. اما در ایران که 6/1 میلیون کیلومتر مربع و 7 کشور همسایه دارد؛ معادل تولید داخلی و مشارکتی قاچاق سیگار انجام می شود. این روندی است که افزایش عوارض و تعرفه های گمرکی واردات موجب آن شده است.

مدیرعامل دخانیات در پایان با بیان اینکه  تولید نکردن و روی آوری به واردات سیگار و یا قاچاق آن به داخل کشورابزار مناسبی برای رسیدن به کاهش مصرف نیست و فقط  اشتغال بیش از 70 هزار نفر در صنعت دخانیات را از بین خواهد برد  تاکید کرد: آرزوی قلبی تمام مدیران شرکت دخانیات تولید در راستای صادرات است اما باید با توجه به وظایف تعریف شده برای این صنعت نیاز داخل نیز تامین گردد.

دخانیات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر