کد خبر: 84995 A

رئیس انجمن خودروسازان در‌گفتگو با ایلنا مطرح كرد:

اگر دولت به تولید کمک کند ممکن است قیمت‌ها در بازار کاهش پیدا کند/قیمت‌گذاری نامناسب و عدم ارایه تسهیلات از سوی بانک‌ها به خودروسازان سبب شد تولید خودرو در کشور کاهش پیدا کند.

رئیس انجمن خودروسازان کاهش قیمت خودرو را تنها به دلیل جو روانی سیاسی در کشور دانست.

احمد نعمت‌بخش در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: متاسفانه به دلیل مشکلاتی که در سال گذشته در کشور برای صنعت خودرو به وجود آمد از جمله قیمت‌گذاری نامناسب، عدم ارایه تسهیلات از سوی بانک‌ها به خودروسازان و همچنین تحریم‌های بین‌المللی، سبب شد تولید خودرو در کشور کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: در دو ماهه امسال به نسبت سال 91، 50 درصد افت تولید خودرو وجود داشت که به نسبت سال 90 این رقم به 70 درصد نیز رسید که همین کاهش تولید و عدم عرضه باعث افزایش قیمت خودرو دربازار و ایجاد رانت در کشور شد.

وی افزود: بعد از حماسه سیاسی در 24 خرداد امسال و با توجه به اثرات روانی سیاسی قیمت‌ها کاهش پیدا کرد که البته این کاهش قیمت در بازار بوده است و نه در کارخانه‌ها.

رئیس انجمن خودروسازان اظهار داشت: در حال حاضر خودروسازان خودروها را با زیان می فروشند و حتی طی جلسه‌ای که شركت‌های خودروساز با رئیس شورای رقابت داشتند این موضوع ذکر شد که ایشان هم وعده دادند تورم در سه ماهه اخیر مدنظر قرار خواهد گرفت.

وی افزود: خودروسازان از رئیس شورای رقابت تقاضای افزایش قیمت کرده‌اند و شاید مورد موافقت قرار گیرد ضمن اینكه در این میان حمایت دولت از تولید هم بسیار مهم است به طوری که اگر دولت به ما کمک نکند تا افزایش تولید داشته باشیم قیمت‌ها مجددا افزایش خواهد یافت.

نعمت بخش خاطرنشان کرد: ما هم‌اکنون با کمبود نقدینگی رو به رو هستیم قطعه‌سازان ما نیز به دلیل عدم توان مالی امکان تامین قطعه را ندارند که همین موضوعات باعث ایجاد مشکلات در صنعت خودرو و افت تولید شده است.

نعمت بخش در ادامه سخنان خود به کاهش قیمت خودرو طی روز های اخیر افزود: کاهش قیمت خودرو موقتی است، اگر دولت به تولید کمک کند ممکن است قیمت‌ها در بازار کاهش پیدا کند در غیر این صورت بهای خودرو مجددا افزایش خواهد یافت.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر