کد خبر: 85033 A

معاون وزیر راه و شهرسازی:

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در بهار امسال بیش از 3 میلیون و 379 هزار تن کالا از ایران ترانزیت شد، گفت: این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 11 درصد افزایش یافته است.

افندی‌زاده با اشاره به اینکه ترانزیت کالا از طریق جاده در مقایسه با بهار سال گذشته 15.6 درصد افزایش یافته است، اظهار داشت: یک میلیون و 634 هزار تن از ترانزیت کالا مربوط به مواد نفتی و یک میلیون و 762 هزار تن نیز مربوط به مواد غیرنفتی است که انواع پنبه، مواد سوختی، کالای ساختمانی، لوازم خانگی، وسایل نقلیه باری و مسافری از جمله مواد غیرنفتی بوده است.
به گزارش ایلنا، شهریار افندی‌زاده در جریان بازدید خبرنگاران از پایانه‌های مرزی استان گیلان با اشاره به برنامه‌ریزی‌های دقیق و علمی برای توسعه و بهبود زیرساخت‌های حمل و نقل و تقویت کریدورهای ترانزیتی از طریق دیپلماسی با کشورهای همسایه و منطقه، گفت: در سه ماهه ابتدای امسال بیش از 3 میلیون و 397 هزار هزار تن کالا از کشور ترانزیت شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بالغ بر 11 درصد افزایش را نشان می‌دهد که از این میزان 3 میلیون و 221 هزار تن انواع کالاهای نفتی و غیر نفتی یعنی معادل 95 درصد از طریق جاده‌ها و 176 هزار تن معادل 5 درصد از طریق راه‌آهن ترانزیت شد.

وی با اشاره به اینکه ترانزیت کالا از طریق جاده در مقایسه با بهار سال گذشته 15.6 درصد افزایش یافته است، اظهار داشت: یک میلیون و 634 هزار تن از ترانزیت کالا مربوط به مواد نفتی و یک میلیون و 762 هزار تن نیز مربوط به مواد غیرنفتی است که انواع پنبه، مواد سوختی، کالای ساختمانی، لوازم خانگی، وسایل نقلیه باری و مسافری از جمله مواد غیرنفتی بوده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص فعالترین مرز در ترانزیت ورودی کالا، تصریح کرد:‌ در سه ماه اول امسال مرز پرویزخان در استان کرمانشاه با یک میلیون و 256 هزار تن کالا (37 درصد ترانزیت) فعال‌ترین مرز کشور بود و مرزهای بندرعباس، سرخس،‌ لطف‌آباد در خراسان رضوی و باشماق در کردستان در رتبه های بعدی قرار دارند.

افندی زاده بندر امام خمینی را فعال‌ترین مرز کشور در خصوص ترانزیت خروجی کشور در بهار امسال اعلام کرد و افزود: در این مدت بندر امام با یک میلیون و 270 هزار تن سهم 37.5 درصدی در ترانزیت خروجی از کشور داشت و پس از آن مرزهای بندرعباس، باشماق، لطف‌آباد، سرخس و دغارون در خراسان رضوی بیشترین حجم ترانزیت خروجی را به خود اختصاص دادند.
نماینده دولت در امر ترانزیت با اشاره به اینکه بیشترین حجم تردد کامیون های حامل بار ترانزیتی از مبدا عراق به مقصد امارات، از مبدا ترکیه به مقصد ترکمنستان و از مبدا امارات به مقصد عراق بوده است، بیان کرد: از 148 هزار دستگاه تعداد سفر کامیون های حمل کننده کالاهای ترانزیتی 81 هزار دستگاه معادل 55 درصد از سوی کامیون های ایرانی و مابقی توسط کامیون های ترکیه، آذربایجان و دیگر ملیت ها حمل شده است.
افندی زاده تصریح کرد: تجهیز امکانات وزیرساخت ها، فراهم آوردن تسهیلات گسترده در بخش های مختلف حمل و نقل، اقدام سازمان های مرتبط در حرکتی هماهنگ برای رفع موانع و تسهیلات و برقراری ارتباط گسترده تجاری و اقتصادی و دیپلماسی موثر با کشورهای منطقه موجب شده که بهره برداری از موقعیت جغرافیایی و منحصر به فرد ترانزیت نقش زیادی داشته باشد.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: بخش خصوصی، تشکل‌های صنفی و شرکت‌های حمل ونقل بین‌المللی تاثیر به سزایی در رشد ترانزیت کشور داشته‌اند، علاوه بر این برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت، میان مدت و بلند مدت در کمیته ترانزیت نیز باعث شده تا با مدیریت ظرفیت‌های موجود کشور، ترانزیت افزایش یافته و شاهد رشد درآمدهای ناخالص ملی باشیم.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر