کد خبر: 8542 A

وزیر امور اقتصادی و دارایی:

شمس الدین حسینی: طی ماههای نخست سال جاری، صادرات غیر نفتی به جز کالاهای صنعتی بخش خصوصی و غیر دولتی و آن دسته ای که پایه نفتی نداشتند و به نام سایر کالاها شناخته می شوند کاهش پیدا کرده بود که الحمدالله سیر صعودی خود را از چند هفته پیش آغاز کرده است

 وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: با روندی که طی هفته های اخیر بوجود آمده به سرعت رشد صادرات غیر نفتی را مثبت کرده و در صورت تداوم تراز و مازاد تجاری کشور را نیز ارتقا می بخشد.
به گزارش ایلنا،سید شمس الدین حسینی تصریح کرد: طی ماههای نخست سال جاری، صادرات غیر نفتی به جز کالاهای صنعتی بخش خصوصی و غیر دولتی و آن دسته ای که پایه نفتی نداشتند و به نام سایر کالاها شناخته می شوند کاهش پیدا کرده بود که الحمدالله سیر صعودی خود را از چند هفته پیش آغاز کرده است.
وی خاطر نشان کرد: پتروشیمی و میعانات گازی تحت فشارهای تحریم ها قرار گرفتند که صادرات آنها منفی شد اما الحمدالله هر چه می گذرد این مشکل در حال رفع شدن است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: کاهش صادرات غیر نفتی طی ماههای آغازین سال جاری 2 رقمی بود که با بهبود وضعیت تا کنون 4-5 درصد کاهش پیدا کرده است.
حسینی اظهار کرد: در عین حال صادرات کالاهای صنعتی بخش خصوصی و غیر دولتی و آن دسته ای که پایه نفتی نداشتند و به نام سایر کالاها شناخته می شوند همواره مثبت بوده که این رشد در 5 ماهه نخست سال جاری به 24 درصد می رسد.
وی با اشاره به ارتقا تراز و مازاد تجاری گفت: تراز و مازاد تجاری کشور طی سالهای اخیر همواره مثبت بوده اما مازاد تجاری از ابتدایی سال جاری تا تیرماه رو به کاهش بود که این وضعیت با روند بهبودی که از هفته های گذشته آغاز شده در حال ارتقا می باشد.
شایان ذکر است واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست در گزارش ماه سپتامبر 2012 خود به افزایش تراز تجاری ایران طی ماههای آینده اذعان کرده بود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر