کد خبر: 8585 A

معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد:

معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در 5 ماه ابتدایی امسال تولید خودرو با 36 درصد کاهش مواجه شده اما با توجه به آمار مناسب تولید در مهرماه پیش بینی می شود تولید خودرو تا پایان مهر از پیشرفت مناسب برخوردار شود.

40 درصد اقتصاد کشور توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت پوشش داده می شود و ادغام این وزارتخانه ها این الزام را به وجود آورده بود که سند راهبردی بخش صنعت و معدن تهیه شود.

به گزارش ایلنا، محمدرضا فاطمی امین در یک نشست خبری ضمن اعلام این مطلب گفت: بیشتر کالاهای تولیدی در کشور از رشد برخوردارند اما تولید خودرو به دلایلی با کاهش مواجه شده است.

معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: پیش نویس سند راهبردی بخش صنعت هفته آینده ارایه می شود تا فرصت اظهار نظر کارشناسی فعالان و دانشگاهیان نیز فراهم شود.

وی ادامه داد: این برنامه در آخر فعالیت دولت دهم ارایه شده و ممکن است این سوال مطرح باشد که آیا این سند در دولت های بعدی اجرایی می شود یا خیر اما باید گفت سلایق سیاسی منطق های اقتصادی برنامه راهبردی صنعت کشور را متأثر نخواهد کرد.

فاطمی امین اظهار کرد: 40 درصد اقتصاد کشور توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت پوشش داده می شود و ادغام این وزارتخانه ها این الزام را به وجود آورده بود که سند راهبردی بخش صنعت و معدن تهیه شود.

معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: در حوزه پژوهش و فناوری شاهد بهم ریختگی و نابسامانی هایی هستیم و با آنکه بودجه قابل توجهی به این بخش ها اختصاص می یابد وضعیت مناسبی وجود ندارد.

فاطمی امین اظهار کرد: اقتصاد دانش بنیان، کیفیت و کاهش قیمت تمام شده نیازمند فناوری است؛ بنابراین متقاضی پژوهش نباید از دانشگاهیان یا دانشجویان باشد بلکه باید بنگاه هایی که استفاده کننده نهایی پژوهش هستند متقاضی انجام تحقیق و پژوهش شوند.

 

وی با بیان اینکه از هفته گذشته صدور پروانه بهره برداری از طریق سایت بهین یاب انجام می شود خاطرنشان کرد: از 24 مهرماه سال جاری صدور پروانه بهره برداری از طریق سامانه بهین یاب انجام خواهد شد که در کاهش زمان و افزایش بهره وری موثر خواهد بود.

 

معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به آماری از میزان تولید در 5 ماهه ابتدایی امسال خاطرنشان کرد: در 5 ماه ابتدایی امسال 5 هزار جواز تأسیس صادر شده و 1700 پروانه بهره برداری تأیید شده است.

 

وی ادامه داد: تا کنون برای 6 هزار و 800 طرح نیمه تمام ثبت نام انجام شده و پروانه طرح های صنعتی که بیش از 3 سال از زمان آغاز آنها گذشته و زیر 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشند لغو خواهد شد.

 

فاطمی امین تصریح کرد: 188 پروژه در لیست مهر ماندگار تعریف شده است که 157 پروژه خصوصی و 31 طرح دولتی است.

 

وی ادامه داد: کار 20 پروژه به اتمام رسیده و 100 طرح نیز تا پایان سال به بهره برداری می رسند.

معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: آمار تولید خودرو در 5 ماه ابتدایی امسال منفی و با 36 درصد کاهش مواجه شده است.

فاطمی امین خاطرنشان کرد: در 5 ماهه ابتدایی امسال 5.7 میلیون تن فولاد خام با 8.8 درصد رشد نسبت به سال قبل تولید شده است و تولید سیمان نیز 3 درصد افزایش یافته است.

معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: در 5 ماهه ابتدایی امسال تولید کاتد مس با 3 دهم درصد کاهش، کاشی با 7.7 درصد افزایش، شیشه با 3.7 درصد افزایش و ظروف چینی نیز با 2.3 درصد افزایش تولید مواجه بوده است.

وی درخصوص پیش بینی تولید خودرو نیز گفت: آمار تولید خودرو در 5 ماه گذشته 36 درصد منفی بوده اما از مهرماه با تولید مناسبی که در خودرو انجام شده پیش بینی می شود تولید در ماه مهر متناسب با سال گذشته باشد.

فاطمی امین درخصوص آمار تجارت خارجی نیز گفت: 12.5 میلیارد دلار صادرات در 5 ماهه ابتدایی امسال انجام شده و طی این مدت 21.8 میلیارد دلار واردات انجام شده است.

وی درخصوص تأمین مالی بنگاه های تولیدی نیز گفت: در قانون بودجه سال جاری مقرر شده است 10 درصد منابع صندوق توسعه به صورت تسهیلات ریالی اختصاص یابد که در هفته گذشته 200 بنگاه به بانک ها معرفی شده اند و در هفته آینده نیز بنگاه های دیگری معرفی می شوند.

معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت بازار موجود طلا و ارز را کاذب عنوان کرد و افزود: نباید هویت پول ملی را به خطر انداخته و برای بیگانگان گل بزنیم.

فاطمی امین تأکید کرد: باید گفت فرصت های سرمایه گذاری از 500 تا 100 میلیارد تومان در کشور وجود دارد که حتی در شرایط فعلی نیز سودآور است.

وی با اشاره به راه اندازی شناسه کسب و کار اظهار کرد: هر شخص حقیقی یک شماره ملی دارد که یازده رقمی است و شناسه های حقوقی نیز 10 رقم دارد و از این پس به هر واحد تولیدی نیز شناسه کسب و کار تعلق می گیرد که از 15 مهرماه هر واحد تولیدی مکلف است تمامی خدمات خود را براساس شناسه کسب و کار ارایه دهد.

فاطمی امین در خصوص وضعیت پروژه های صنعتی اظهار کرد: 3 هزار و 179 واحد صفر تا 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و 966 واحد نیز 20 تا 40 درصد پیشرفت داشته اند.

وی ادامه داد: 494 واحد صنعتی نیز از 60 تا 80 درصد و 320 واحد از 80 تا 100 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردارند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این‌كه مردم نباید با خرید و فروش دلار به راحتی ارزش پول ملی را به خطر بیندازند، گفت: وقتی دشمنان با ما بازی می‌كنند، نباید ما در زمین آنها بازی كنیم و به خودمان گل بزنیم.

 

 

خودرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر