کد خبر: 91831 A

مدیر استراتژیک غلات، حبوبات و نباتات کشور خبر داد:

قیمت فروش نخود در بازار دو، سه برابر قیمت خرید آن از کشاورزان است، هم اکنون قیمت خرید نخود از کشاورزان هزار و هفتصد تومان است و در بازار در حدود ۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.

مدیر استراتژیک غلات، حبوبات و نباتات کشور گفت: اگرروند کاهش قیمت نخود ادامه یابد، مجوز صادرات آن داده خواهد شد.

دلاور حیدرپور مدیر استراتژیک غلات، حبوبات و نباتات کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: تولید حبوبات در سال جاری در مجموع ۸۵۰ هزار تن بوده است که ۷۵۰ هزار تن نخود، لوبیا و عدس است و مابقی آن به سایر حبوبات تعلق دارد.

وی با اشاره افزایش ۵۰ هزارتنی تولید نخود اظهار داشت: تولید نخود در سال جاری ۳۵۰ هزار تن بوده است که سبب کاهش شدید قیمت آن شده است.

مدیر استراتژیک غلات، حبوبات و نباتات کشور گفت: اگرروند کاهش قیمت نخود ادامه یابد، مجوز صادرات آن داده خواهد شد، در حال حاضر به دلیل نا‌مشخص بودن میزان مصرف داخل مجوز صدور داده نشده است.

حیدرپور اذعان کرد: قیمت فروش نخود در بازار دو، سه برابر قیمت خرید آن از کشاورزان است، هم اکنون قیمت خرید نخود از کشاورزان هزار و هفتصد تومان است و در بازار در حدود ۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.

وی با اشاره به شروع برداشت عدس اظهار داشت: پیش بینی می‌شود صد هزار تن تولید عدس داشته باشیم که در حال حاضر قیمت آن در حدود ۷ هزار تومان است و با شروع برداشت قطعاً کاهش قیمت خواهیم داشت.

حیدر‌پور با پیش بینی سیصد هزار تنی لوبیا خاطر نشان کرد: قیمت خرید لوبیا از کشاورز در حدود ۴ هزار تومان است اما با قیمت ۷ هزارتومان تا ۹ هزار تومان به دست مصرف کننده می‌رسد.


وی با اشاره به اهمیت نظارت به قیمت خرده فروشی‌ها در سطح بازار، گفت: با تصویب مجلس قرار بود ستاد تنظیم بازار زیر نظر وزارت جهادكشاورزی  به کار خود ادامه دهد اما متاسفانه از طرف دولت این مصوبه هنوز ابلاغ نشده است و ستاد تدابیر ویژه در شرایط کنونی آن را به صلاح ندانسته است.

حبوبات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر