کد خبر: 930 A

اختصاصی ایلنا/

دولت باید جهت حفظ تعهدات واحدهای تولیدی در صادرات فرش ماشینی به کشورهای خارجی و جلوگیری از بیکاری بیش از ۱۳ هزار نفر کارگر نسبت به پرداخت مابه تفاوت حامل‌های انرژی اقدام كند.

ایلنا: بی‌ثباتی قیمت مواد اولیه واحدهای نساجی، نوسانات نرخ ارز و سوء استفاده عرضه کنندگان نخ منجر به تعطیلی حدود ۵۰ درصد واحدهای فرشبافی در شهرستان آران و بیدگل شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا در آران و بیدگل با توجه به اینکه بیش از ۸۰ درصد واحدهای تولیدی و صنعتی شهرستان آران و بیدگل فرش ماشینی است بی‌ثباتی خرید و فروش مواد اولیه واحدهای نساجی ضمن اینکه باعث تعطیلی حدود ۵۰ درصد از این واحد‌ها شده است درصورتی که تمهیدات لازم جهت رفع این مشکل صورت نگیرد در آینده بخش عظیمی از کارگران این شهرستان بیکار می‌شوند.

مدیر اجرایی هیئت امنای شهرک صنعتی صباحی آران و بیدگل در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ایلنا در آران و بیدگل، ضمن ابراز نگرانی از احتمال تعطیلی حدود ۵۰ درصد واحدهای تولیدی این شهرستان به دلیل نوسانات نرخ مواد اولیه، ارز و وجود سودجویان در این بخش گفت: گرانی و بی‌ثباتی نرخ مواد اولیه، منجر به تعطیلی واحدهای تولیدی این شهرستان و بیکاری کارگران شده است.

وی گفت: اگر تولیدکنندگان فرش ماشینی شهرستان آران و بیدگل بخواهند صادرات فرش را با قیمت تمام شده فعلی با توجه به افزایش قیمت نخ براساس تعهدات و قرارداد‌های قبلی خود عمل نمایند موجب ضرر و زیان آن‌ها خواهد شد و اگر هم به تعهدات خود عمل ننمایند با توجه به رقبایی که ایران در کشورهای خارجی دارد باعث از دست دادن مشتریان خود خواهند شد.

«ابوالفضل مظفری» با اشاره به اینکه هر چند برخی از مشکلات بوجود آمده در این بخش ناشی از نوسانات نرخ ارز است، گفت: دولت باید جهت حفظ تعهدات واحدهای تولیدی در صادرات فرش ماشینی به کشورهای خارجی و جلوگیری از بیکاری بیش از ۱۳ هزار نفر کارگر در شهرستان آران و بیدگل در اجرای قوانین داخلی تجدید نظر نماید و نسبت به پرداخت مابه تفاوت حامل‌های انرژی مانند آب، برق و گاز به تولید کنندگان این بخش کمک کند.

وی تصریح کرد: به تعلیق در آوردن بعضی از قوانین داخلی، تزریق تسهیلات بانکی جهت گذراندن بحران موجود و جلوگیری از سوء استفاده کنندگان در ایجاد بازار کاذب مواد اولیه فرش ماشینی راهکار دیگری است که مسئولان اجرایی کشور باید جهت رفع این مشکل بکار گیرند.

آران و بیدگل با داشتن بیش از ۸۰۰ واحد تولیدی و صنعتی و اشتغال بالغ بر ۱۳ هزار نفر کارگر سهم عمده‌ای در تولید و صادرات فرش ماشینی کشور دارد به طوری که بیش از ۸۰ درصد واحدهای تولیدی این شهرستان فرش ماشینی است لذا انتظار می‌رود درسالی را که مقام معظم رهبری به نام تولید، صادرات ملی و حمایت از سرمایه و کار ایرانی نام گذاری فرموده‌اند مسئولان و متولیان جامعه کارگری و صنعتی تلاش جدی خود را درجهت حل معضلات کارگری و جلوگیری از تشدید وضعیت فعلی دراولین فرصت ممکن در این شهرستان بکار گیرند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر