کد خبر: 93445 A

معاون فنی سازمان حفظ نباتات به ایلنا خبر داد:

یشترین میزان واردات سموم کشور ما از چین و هند است ولی تمام سموم وارده شده دارای تاییده بین‌المللی است و در چهار سال اخیرهم ۵ سم پر خطر از لیست سموم وارداتی حذف شده‌ و ۴۱ سم کم خطر معدنی و گیاهی جایگزین آن‌ها شده است.

معاون فنی سازمان حفظ نباتات از شناسنامه دار شدن میو‌های تابستانی و خودكفایی در تولید سموم و آفت‌كش‌ها خبرداد.

محمد جواد سروش معاون فنی سازمان حفظ نباتات و معاون مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به تلاش محققان ایرانی برای خود کفا شدن در تولید سموم و آفت‌کش‌ها افزود: در حال حاضر در تولید صابون حشره‌کش، کنه‌کش و قارچ کش‌ها خود کفا شده‌ایم و حتی برای مواد اولیه آن‌ها دیگر نیاز به واردات نداریم ضمن این‌كه وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌های ویژه‌ای برای تولید محصولات سالم‌تر و استفاده از سموم بیولوژیک و گیاهی و معدنی دارد.

وی با اشاره به حذف سم‌پاشی‌های هوایی اظهار داشت: در چند سال اخیر سعی بر این بوده است که سم‌پاشی‌ها بصورت لکه‌ای و با دقت هرچه تمام‌تر صورت گیرد تا میزان سم استفاده شده کمتر شود.

معاون فنی سازمان حفظ نباتات کشور اظهار داشت: بر اساس بررسی‌های انجام‌شده، ۹۷ درصد محصولات تولیدشده در کشور ۱۰۰ درصد سالم بوده و در سه درصد دیگر احتمال وجود باقیمانده‌های سموم شیمیایی وجود دارد.

وی در ادامه به واردات برخی سموم اشاره كرد و گفت: به دلیل مشکلات اقتصادی و وجود تحریم‌ها بیشترین میزان واردات سموم کشور ما از چین و هند است ولی تمام سموم وارده شده دارای تاییده بین‌المللی است و در چهار سال اخیرهم  ۵ سم پر خطر از لیست سموم وارداتی حذف شده‌ و ۴۱ سم کم خطر معدنی و گیاهی جایگزین آن‌ها شده است.

معاون فنی سازمان حفظ نباتات کشور درمورد تلاش برای كیفیت بیشتر محصولات كشاورزی اظهار داشت: قرار است به زودی كلیه محصولات کشاورزی ما دارای کد ۱۶ رقمی شده و تحت نظارت ناظران در کشور تولید شوند تا اگر باقیمانده سموم و آفتکش‌ها در این محصولات پس از عرضه به میادین مشاهده شد همان تولید کننده و کار‌شناس مربوطه  پاسخگو باشند.

به گفته وی، ۸ کلینیک گیاه پزشکی در استان تهران شروع به کار کرده است و تاکنون محصولاتی چون هلو، شلیل و انگور داری کد ۱۶ رقمی شده‌اند.

وی با اظهار این موضوع که محصولات ارگانیک ۲۰تا ۳۰ درصد گران‌تر از محصولات غیر ارگانیک خود هستند افزود: این افزایش قیمت باعث ایجاد انگیزه در کشاورزان برای استفاده از سموم بیولوژیک و غیر شیمیایی خواهد کرد.

سموم کشاورزی، کد 16 رقمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر