کد خبر: 93818 A

در گفتگو با ایلنا عنوان شد:

منوعیت واردات مشكلی را حل نمی‌كند بلكه باید این حوزه به‌درستی مدیریت شود تا مشكلات حل شود

مشاور اقتصادی و بازاریابی انجمن لوازم خانگی گفت: راهكار حمایت از تولید داخل ممنوعیت واردات نیست و خواسته ما از دولت جدید ایجاد فضای رقابتی منصفانه در كشور است.

جواد نوفرستی، مشاور اقتصادی و بازاریابی انجمن لوازم خانگی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: در گذشته با ممنوعیت واردات برخی از كالاها شاهد افزایش قاچاق گوشی همراه و در مقطعی هم شاهد قاچاق سیگار بودیم و هم اكنون نیز با شرایطی كه بوجود آمده و عدم تخصیص ارز به لوازم خانگی خارجی و وجود مرزهای گسترده با سایر كشورها باید شاهد افزایش قاچاق لوازم خانگی باشیم اما امیدواریم با برطرف شدن مشكلات ارزی ما از این مشكل به سلامت عبور كنیم.

وی افزود: این در حالی است كه راهكار حمایت از تولید داخل ممنوعیت واردات نیست و خواسته ما از دولت جدید ایجاد فضای رقابتی منصفانه در كشور است.

نوفرستی خاطر نشان كرد: این نكته حائز اهمیت است كه كشور ما در تولید برخی از محصولات مانند آبگرمكن های دیواری دارای رتبه سوم در دنیا است و این رتبه را در مقطعی از زمان كسب كرد(20 سال پیش) كه بیشترین واردات كالاهای اروپایی را به كشور داشتیم.

مشاور اقتصادی و بازاریابی انجمن لوازم خانگی تصریح كرد: ما تجربیات خوبی از تولید ملی داریم كه می‌توانیم از آن درس بگیریم و به آن افتخار كنیم اما متاسفانه در زمینه تولید یخچال باید گفت بزرگترین تولیدكنندگان ما ركورد تولیدشان به 10 سال پیش برمی گردد.

وی با بیان اینكه باید صنعت لوازم خانگی در فضای منصفانه رقابتی قرار گیرد گفت: ممنوعیت واردات مشكلی را حل نمی‌كند بلكه باید این حوزه به‌درستی مدیریت شود تا مشكلات حل شود به عنوان مثال از كم اظهاری‌ها جلوگیری شود تا برخی افراد بخاطر كاهش حقوق گمركی كالای كوچكی مانند یك قطعه را با نام كالای دیگری ثبت نكنند تا تعرفه كمتری بپردازند و در مقابل حاشیه سود بالای واردكننده لوازم خانگی تولید كننده داخلی را نابود نكند.

نوفرستی در خاتمه گفت: باید شرایطی فراهم شود تا كالاهای ساخت داخل توان رقابت با كالاهای با كیفیت خارجی را داشته باشد و از دولت تدبیر و امید این انتظار می رود هر چه زودتر این موانع برطرف شود.

لوازم خانگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر