کد خبر: 99086 A

در بخشنامه‌ای پنج بندی؛

گمرک ایران در بخشنامه‌ای پنج بندی، آخرین ضوابط و موارد مجاز جهت انجام تشریفات از سوی گمرکات مرزی به منظور تسریع و تسهیل در خروج کالاهای صادراتی و جلوگیری از ازدحام کالا‌ها در مرز‌ها را اعلام کرد.

گمرک ایران در بخشنامه‌ای پنج بندی، آخرین ضوابط و موارد مجاز جهت انجام تشریفات از سوی گمرکات مرزی به منظور تسریع و تسهیل در خروج کالاهای صادراتی و جلوگیری از ازدحام کالا‌ها در مرز‌ها را اعلام کرد.

به گزارش ایلنا، گمرک ایران در بخشنامه‌ای به ناظرین گمرکات استان‌ها، مدیران کل و مدیران گمرکات اجرایی مستقل کشور اعلام کرد: در اجرای مصوبات یکصد و شصتمین جلسه شورای معاونین مورخ ۲۷ مردادماه ۹۲ ضمن لغو مفاد بخشنامه‌های مورخ ۲۸ آذر ۹۱ و ۲۶ دی ماه ۹۱ و ۱۶بهمن‌ماه ۹۱ موضوع لزوم اظهارکالاهای صادراتی در استان‌های محل تولید آن‌ها، با توجه به عدم تکافوی زیرساخت‌های موجود در مرز‌ها و به منظور تسریع و تسهیل در خروج کالاهای صادراتی و جلوگیری از ازدحام کالا‌ها در مرز‌ها آخرین ضوابط و موارد مجاز جهت انجام تشریفات از سوی گمرکات مرزی به شرح ذیل اعلام می‌شود:
۱. پذیرش اظهارکالاهای صادراتی در گمرکات داخلی و غیرمرزی (فارغ ازاینکه استان محل تولید باشد یا خیر) با دقت دردرج صحیح استان محل تولید کالا و رعایت کلیه مقررات مربوطه امکانپذیر است.
۲. پذیرش اظهارکالاهای صادراتی سایر استان‌ها در گمرکات مرزهای دریایی و هوایی با توجه به شرایط استان‌های همجوار با مرزهای موصوف با رعایت کلیه مقررات مربوطه بلامانع است.
۳. انجام تشریفات کالاهای سریع الفساد (میوه، سبزیجات، صیفی جات، گل و گیاه و لبنیات) و نیز کالاهایی که باواگن (حمل ونقل ریلی) حمل می‌شوند از طریق کلیه گمرکات (اعم ازداخلی و مرزی) با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه امکانپذیر است.
۴. پذیرش اظهارکالاهای صادراتی تولیدی استان مرزی درگمرکات مرزی‌‌ همان استان بارعایت مقررات مربوطه امکانپذیر است.
۵. پذیرش اظهارکالاهای صادراتی سیمان و گچ (به صورت فله و یا بسته بندی) از طریق کلیه گمرکات مرزی با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه امکانپذیر است.
نکته: انجام تشریفات کالاهای صادراتی مشمول فهرست گمرکات تخصصی و همچنین مشتقات مایع نفت و گاز مشمول دستورالعمل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کماکان مطابق دستورالعمل‌ها و ضوابط مربوطه انجام می‌گیرد. لذا شایسته است ضمن اقدام لازم، مراتب را به کلیه واحد‌ها و گمرکات تابعه نیز ابلاغ و بر حسن اجرای امر نظارت مستمر مبذول دارند.

گمرک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر