کد خبر: 99239 A

دبیر انجمن خودروسازان ایران در گفتگو با ایلنا:

نرخ خودرو در مقایسه با سایر بازارها نظیر ارز و سكه و مسكن حداقل افزایش را تجربه كرده است، اگر بخواهیم مقایسه‌ای در سایر بازارهای سرمایه‌ای طی سال 84 تا اردیبهشت 92 داشته باشیم، می‌بینیم كه بهای آنها چندین برابر شده است، پس باید خودرو هم افزایش بیشتری داشته باشد.

دبیر انجمن خودروسازان ایران از احیای جلسات شورای سیاست گذاری خودرو خبر داد.

احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینكه جلسه هفته گذشته وزیر صنعت، معدن وتجارت و خودروسازان جلسه‌ای امیدوار كننده بود، اظهار داشت: طی سال‌های گذشته و در دولت دهم جلسات شورای سیاست‌گذاری خودرو تقریبا تعطیل شده بود و تنها دو یا سه بار تشکیل شد اما طی جلسه‌ای که هفته گذشته با وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، مقرر گردید جلسات شورای سیاست‌گذرای خودرو مجددا احیا شود و هر دو هفته یک بار برگزار شود.
وی با بیان اینکه خواسته خودروسازان همواره آزادسازی قیمت‌ها بوده است خاطرنشان کرد: نرخ خودرو در مقایسه با سایر بازارها نظیر ارز و سكه و مسكن حداقل افزایش را تجربه كرده است، اگر بخواهیم مقایسه‌ای در سایر بازارهای سرمایه‌ای طی سال 84 تا اردیبهشت 92 داشته باشیم، می‌بینیم كه بهای سكه، آپارتمان، ارز و... چندین برابر شده است پس باید نرخ خودرو هم افزایش بیشتری داشته باشد.

نعمت بخش خاطر نشان كرد: دلار  از 900 تومان در سال 84 به 3100 تومان در سال 92 رسیده یعنی حدود 3 برابر رشد داشته است و نرخ سكه از 122 هزار تومان در سال 84 به 1 میلیون و 30 هزار تومان در سال جاری رسیده و حدود 10.9 درصد رشد داشته است.

نعمت بخش گفت: این در حالی است كه خودروی پراید در سال 84 با بهای 6 میلیون و 800 هزار تومان به فروش می‌رفت، اما در سال 92 به 15 میلیون و 200 هزار تومان رسید، یعنی 2.2 برابر و خودروی 405 نیز از 11 میلیون و 900 هزار تومان در سال 84 به 25 میلیون و 185 هزار تومان در سال 92 رسیده یعنی حدود 2.1 برابر رشد داشته است.

وی تصریح كرد: بر اساس آمارها از سال 76 تا 90 خودرو 44 درصد گران شده این در حالی است که طی همه این سالها با تورم 20 درصدی مواجه بودیم و قیمت خودرو طی این همه سال تنها 2 برابر افزایش یافته اما  مواد تشكیل دهنده آن ببش از 3 برابر شده و خودروسازان همواره زیان داده‌اند.

رییس انجمن خودروسازان كشور در خاتمه گفت: آنچه خودروسازان از دولت مطالبه می‌كنند کاهش بوروکراسی و کاغذبازی‌های اداری و آزادسازی قیمت خودرو است چرا كه در سایر كشورهای دنیا نیز دولت‌ها دخالتی در قیمت گذاری خودرو ندارند.

خودرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر