کد خبر: 99280 A

از فروش ۵۰میلیارد یوری محصولات ارگانیک جهان؛

در حال حاضر بیش از ۴۵ نوع محصول ارگانیک و در حال گذار به ارگانیک در کشور مانند آب انار، آب انگور، زعفران کنستانتره انار و انگور، گوشت گوسفندی، برنج، پسته، شیرینی، رب گوجه و... وجود دارد که اکثراً برای صادرات اختصاص داده‌ شده‌اند.

دبیر انجمن ارگانیک ایران گفت: سهم ایران از فروش ۵۰میلیارد یوریی محصولات ارگانیک جهان کمتر از0.2 درصد است.

مهدی مهدی‌پور دبیر ارگانیک ایران با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ هزار هکتار اراضی تحت مدیریت ارگانیک در کشور وجود دارد، افزود: در حال حاضر بیش از ۴۵ نوع محصول ارگانیک و در حال گذار به ارگانیک در کشور مانند آب انار، آب انگور، زعفران کنستانتره انار و انگور، گوشت گوسفندی، برنج، پسته، شیرینی، رب گوجه و... وجود دارد که اکثراً برای صادرات اختصاص داده‌ شده‌اند.
دبیر انجمن افزود: میزان فروش محصولات ارگانیک در دنیا بیش از ۵۰ میلیارد یورودر دنیا است که بیشترخرید در بازار اتحادیه اروپا، آمریکا و ژاپن است وسهم ایران از این فروش کمتر از0.2 درصد است، حال این سوال پیش می‌آید که چطور ما در تولید محصولات باغی جز ۸ کشور اول دنیا هستیم اما در تولید محصولات ارگانیک کشاورزی اینقدر ضعیف عمل کرده‌ایم؟!

وی ضمن نوپا خواندن انجمن و صنعت ارگانیک در کشور تصریح کرد: این انجمن در سال ۸۵ تاسیس شد و به دلیل نبود زیر ساخت و قوانین مناسب در کشور پس از مطالعات مدلی مناسب برای کشور ارائه کرده است که بخش‌های مختلف آن از جمله سازمان بازرسی، گواهی کننده، برند ارگانیک و استاندارد بین المللی ساخته شده است.

مهدی‌پور ادامه داد: انجمن تلاش کرده است تا برگزاری همایش‌های داخلی و بین المللی به فرهنگ سازی عمومی بپردازد تا ترویج تولید و استفاده از محصولات و صنعت ارگانیک سریع‌تر صورت گیرد.

وی همچنین افزود: انجمن به سامان‌دهی نهاده‌های ارگانیک پرداخته است بدین معنا که با شناسایی و معرفی کود‌ها و آفات‌کش‌ها که حالت طبیعی و ارگانیک دارند به کنترل آفات و حفظ حاصلخیزی خاک یاری می‌رساند.

دبیر انجمن ارگانیک ایران و شعب آن با اشاره به اینکه انجمن به شناسایی مناطق بکر برای تولید محصولات ارگانیک مانند مغز پسته وحشی ارگانیک پرداخته است، افزود: اکثر این محصولات براساس گواهی استاندارد اروپا برای صادرات آماده عرضه شده‌اند.

وی ادامه داد: در بازارهای داخلی فروشگاه‌های وجود دارند که محصولات ارگانیک با برند انجمن را عرضه می‌کنند، این برند در سال ۹۰ در نمایشگاه بین المللی با حضور فدراسیون بین‌المللی کشاورزی ارگانیک (ایفوم)، مرکز تحقیقات کشاورزی ارگانیک، بزرگ‌ترین تولید کننده منسوجات ارگانیک دنیا، بخش ارگانیک دانشگاه وین، سازمان گواهی کننده ارگانیک  دنیا وکشور ومسئولین کشور رونمایی شد.

مهدی‌پور در پایان گفت: امید است که سازمان‌های مختلف کشور از جمله وزارت بهداشت و سازمان دامپژشکی کشور و سایر سازمان‌های دولتی همکاری مناسبی با انجمن و تولیدکنندگان محصولات ارگانیک داشته باشند تا تولید کنندگان به دلیل وجود موانع داخلی تنا به صادرات روی نیاورند و بتوانند محصولات خود را در بازارهای داخلی عرضه کنند.

محصولات ارگانیک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر