کد خبر: 99418 A

دبیر انجمن برنج ایران درگفت‌وگو با ایلنا:

مجلس شورای اسلامی در دو دوره پیش تصویب کرد تا قیمت‌گذاری خرید تضمینی متناسب با تورم باشد ولی مسوولین دولتی از اجرای آن خودداری کردند.

اگر به دلیل شرایط جوی خوب امسال نبود، به دلیل قیمت پایین خرید تضمینی سطح زیر کشت برنج حداقل ۳۰ درصد افت می‌داشت.

جمیل علیزاده شایق دبیر انجمن برنج در گفت‌و‌گو با خبرنگارایلنا، ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: به دلیل آفتاب گرم، برنج امسال شمال از نظر کیفی بسیار با کیفیت‌تر از سال گذشته بود و ضریب تبدیل شالی به برنج هم افزایش چشم‌گیری داشت،
وی ادامه داد: متوسط عملکرد در واحد سطح به همت کشاورزان زحمت کش کشور و شرایط جوی مناسب ۱۰ درصد افزایش داشته است که کم لطفی‌های دولت دهم را جبران کرد.

شایق با انتقاد از نرخ خرید تضمینی برنج افزود: قیمت‌گذاری خرید تضمینی برنج در شهریور سال ۹۱ برای خرید محصول در مرداد و شهریور ۹۲ منطقی نیست.

وی با گله‌مندی از عدم تعیین نرخ مناسب با هزینه تمام شده تولید آن‌هم در روزهای پایانی دولت دهم گفت: دولت قبلی باید اعلام می‌کرد که قیمت خرید تضمینی برنج بدون در نظر گرفتن نرخ تورم بوده است و اما متاسفانه دولت دهم نه تنها به این امر اشاره نکرد بلکه در روزهای پایانی دولت معاون بازرگانی دولت دهم دوباره‌‌ همان قیمت‌ها را اعلام کرد.

دبیر انجمن برنج افزود: مجلس شورای اسلامی در دو دوره پیش تصویب کرد تا قیمت‌گذاری خرید تضمینی متناسب با تورم باشد ولی مسوولین دولتی از اجرای آن خودداری کردند.

وی خاطر نشان کرد: قرار بر این بود که قیمت خرید تضمینی دردهه دوم بهمن ماه اعلام شود تا کشاورز بتواند براساس تصمیم خود که چه محصولی را کشت کند، نهاده‌های مورد نیاز خود را تهیه می‌کند كه متاسفانه این امر صورت نگرفت.

شایق در پایان تاکید کرد: با این وجود شایسته نیست تورم ۴۰ درصدی مواد خوراکی در قیمت‌گذاری خرید تضمینی برنج نادیده گرفته شود و تجدید نظر دراین نرخ‌ها ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.

برنج
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر