کد خبر: 10028 A

در پایان هفتمین کمیسیون مشترک همکاریهای حمل و نقلی در آنکارا؛

وزرای ایران و ترکیه در پایان هفتمین کمیسیون مشترک همکاریهای حمل و نقلی در آنکارا سند همکاری حمل و نقل هوایی، دریایی و زمینی امضا کردند.

وزرای ایران و ترکیه در پایان هفتمین کمیسیون مشترک همکاریهای حمل و نقلی در آنکارا سند همکاری حمل و نقل هوایی، دریایی و زمینی امضا کردند.

به گزارش ایلنا، این سند در پایان مذاکرات دو روزه هفتمین کمیسیون مشترک حمل و نقل ایران و ترکیه به امضای علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی کشورمان و بینالی یلدریم وزیر راه و ارتباطات ترکیه رسید.

نیکزاد که به دعوت وزیر راه و ارتباطات ترکیه به منظور شرکت در هفتمین کمیسیون مشترک حمل و نقل ایران و ترکیه به آنکارا سفر کرده بود، اظهار داشت: این سفر فرصتی بود که درباره مدلهای حمل و نقل گفت و گوهایی داشته باشیم که البته این موضوع در سفر فروردین ماه گذشته نخست وزیر ترکیه به تهران آغاز و در این سفر پی گرفته شد.

وی گفت: معاونان حوزه بندری، جاده ای و ریلی و هوایی وزارت راه و شهرسازی دو روز قبل تر به ترکیه سفر کردند و مذاکراتی را با طرف‌های ترکیه داشتند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه هم اکنون پروازهایی از طرف شرکت های هوایی ترکیه به ایران برقرار است و شرکت‌های هوایی دولتی و خصوصی ایران به ترکیه نیز پروازهایی دارند، تاکید کرد: در این سفر مذاکراتی در خصوص توسعه همکاری در بخش حمل و نقل هوایی انجام شد و درباره خرید شش فروند هواپیما از شرکت هواپیمایی ترکیش ایر ترکیه توافق حاصل شد.

وی ادامه داد: بحث دیگر استفاده از تجارب یکدیگر و خواهر خواندگی بنادر بوشهر و مرسین بود که مذاکره و توافق شد و در بحث ریلی نیز طرح قطارهای تندرو ترکیه را که بخش فعال شده آن در مسیر آنکارا به اسکی شهر وجود دارد از نزدیک بررسی کردیم و در سفری به این شهر عملکرد خط را از نزدیک شاهد بودیم.

نیکزاد گفت: ترکیه 11 هزار کیلومتر راه آهن دارد و در صدد توسعه شبکه راه آهن خود است و قصد دارد مسیر قطارهای تندرو این کشور را افزایش دهد.

به گفته وی این در حالی است که در ایران 11 هزار کیلومتر طرح ریلی در دست اجرا داریم که برای طرف ترک جالب توجه بود و مباحث قطار تندرو از جمله برقی کردن قطار تهران – مشهد که 250 کیلومتر در ساعت سرعت دارد و قطار اصفهان - قم – تهران – مشهد با سرعت 150 کیلومتر مطرح شد.

وی گفت: در خصوص خرید 120 هزار تن ریل از ترکیه توافق شد تا در طرح های ریل گذاری مورد استفاده قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در خصوص حمل و نقل جاده ای هم مذاکرات خوبی انجام گرفت و تردد از مرز بازرگان، سرو و رازی مذاکره و در باره مباحث حمل و نقلی و ترانزیتی هم با طرف ترک توافق شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر