کد خبر: 13068 A

معصومه ابتکار در گفت و گو با ایلنا:‌

ضابطه‌مند شدن استقرار آنتن‌ها و دکل‌های مخابراتی از هر نوعی که باشد از این روست که نگرانی‌هایی در مورد اثرات این گونه امواج وجود دارد و تمام این اقدامات در جهت رفع این نگرانی است.

ایلنا:‌ رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با تاکید بر سیاسی نبودن پافشاری‌ها برای ساماندهی دکل‌ها و آنتن‌های مخابراتی تاکید کرد: اسناد علمی موجود در مورد تاثیرات امواج را به مراجع ذی صلاح ارائه کردم و آن‌ها اگر صلاح بدانند منتشر می‌کند.

معصومه ابتکار در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به سوالی در مورد اینکه مصوبه شورای شهر در خصوص ساماندهی دکل‌ها و آنتن‌های مخابراتی در چه مرحله‌ای است، اظهار داشت: این مصوبه پس از اینکه توقفی را داشت و برای مدتی ابلاغ نشد، حدود ۴ یا ۵ ماه است که عملیاتی شده است.

وی ادامه داد: شرکت ارتباطات شهر از طرف شهردار تهران مسئولیت اجرایی این مصوبه را بر عهده گرفته است.

ابتکار افزود: کمیته محیط زیست شورای شهر تاکنون نزدیک به پنج جلسه به بررسی این مصوبه اختصاص یافته است و در آخرین جلسه پیگیر مراحل اجرایی این مصوبه بوده‌ایم.

به گفته وی اعضای شورای شهر به ویژه مهدی چمران رئیس شورا به جدیت پیگیری اجرایی شدن مصوبه مذکور هستند.

وی با بیان اینکه مساله ساماندهی و ضوابطمند شدن آنتن‌ها و دکل‌های مخابراتی به لحاظ مسائل زیست محیطی، منظر شهری و سلامت بسیار حائز اهمیت است، اظهار کرد: از همین رو شورای شهر پیگیری اجرای صحیح این ضابطه‌مندی است.

وی بیان داشت: گزارشات ما نشان می‌دهد که خوشبختانه همکاری خوبی از سوی نهادهای دولتی برای اجرای این مصوبه صورت گرفته است و شرکت‌های سرویس دهنده خدمات مخابراتی همچون آنتن‌های تلفن همراه، (BTS) همکاری نسبتا خوبی داشته‌اند.

به گفته ابتکار روح مصوبه ساماندهی دکل‌ها و آنتن‌های مخابراتی این است که شهرداری تهران باید با تاسیسات مخابراتی از جمله دکل و آنتن‌ها به عنوان سازه برخورد کندو سازه باید از سوی شهرداری تهران پروانه فعالیت دریافت کند.

وی با اشاره به اینکه مصوبه به تازگی رنگ اجرایی به خود گرفته است، گفت: طبیعی است که به علت نوبودن آن هنوز آنگونه که باید و شاید این مسائل رعایت نمی‌شود و اطلاع رسانی کامل در مورد مصوبه شورا انجام نشده است.

فرقی میان نوع موج و تشعشع وجود ندارد

این عضو شورای شهر با اشاره به موانعی و دستگاه‌هایی با اجرای این مصوبه مخالفت داشته‌اند، گفت: فکر کنم بزودی شاهد همکاری تمامی نهادهای متولی در اجرای این مصوبه خواهیم بود.

به گفته وی این مصوبه می‌خواهد رویه واحدی در مورد تمامی دکل‌ها و آنتن‌های مخابراتی از هر نوعی از سوی هر نهادی، رعایت شود. حال می‌خواهد این آنتن‌های موبایل باشد یا آنتن‌های مقابله با امواج ماهواره‌ای.

وی با بیان اینکه این‌ها مقرراتی شهری است و فرقی میان نوع موج و تشعشع نمی‌کند، اظهار داشت: در این مصوبه برای هیچ نوع موجی استثنا قائل نشده است. ضابطه‌مند شدن استقرار آنتن‌ها و دکل‌های مخابراتی از هر نوعی که باشد از این روست که نگرانی‌هایی در مورد اثرات این گونه امواج وجود دارد و تمام این اقدامات در جهت رفع این نگرانی است.

نگرانی از بابت امواج مخابراتی جدی است

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران گفت: اسناد و مطالبات علمی را که از سوی دستگاه‌های مختلف شامل دستگاه مسئول در شهرداری تهران، بخش‌های بهداشت و شواهد علمی موجود است،  نشان می‌دهد نگرانی از بابت امواج مخابراتی جدی است و تنها مختص کشور ما نیست و در سایر کشور دنیا نیز وجود دارد که در حدود یک ماه پیش گردآوری در مقامات عالی رتبه و متولی ارائه دادم.

وی خاطرنشان کرد: اما چون برخی از این اسناد دارای طبقه بندی بود علی رغم اصرار برخی از سایت‌ها که می‌خواهند این اسناد منتشر شود، از سوی بنده قابل انتشار برای عموم نیست و چنانچه خود مراجع صلاح بدانند می‌توانند آن را منتشر کنند.

نگرانی ازبابت امواج سیاسی نیست

وی ادامه داد: ‌ ما کار و وظیفه خود را به عنوان شورای شهر و نماینده مردم انجام دادیم که اگر این وضعیت ساماندهی نشود نگران کننده خواهد بود.

ابتکار با بیان اینکه این یک بحث روشن و ساده است و اصلا سیاسی نیست، خاطرنشان کرد: این مسائل در چارچوب مصوبات شورای شهر است و وظیفه نمایندگی است و دلیلی ندارد اگر نماینده‌ای دارد وظایف نمایندگی‌اش را انجام می‌دهد وارد بحث‌های اتهام زنی به وی شوند.

وی مجددا تاکید کرد: نگرانی‌هایی که مطرح می‌شود مختصص شورای تهران با کشور ما نیست از آنجا که سازمان بهداشت جهانی اخیرا نظرسنجی را از شهروندان اروپایی کرده و براساس آن ۴۶ درصد شهروندان اروپایی نگران آثار و تبعات امواج الکترومغناطیسی بود آن را آسیب زا و منشا بیماری‌های ناشناخته است.

وی خاطرنشان کرد: در کتاب‌های پایه پزشکی نیز مطرح شده است که ممکن است امواج مخابراتی منشا بیماریهای ناشناخته باشد.

ابتکار تاکید کرد: ما نمی‌گوییم بیایند آنتن یا دکل بگذارید یا نگذارید بلکه می‌گوییم هر کاری که انجام شود در چارچوب استاندارد و ضوابط قرار بگیردو ابدا کاری به مصادیق نداریم، ما به بد و خوب بودن آن ورود نکردیم. حرف ما بدیهی و روشن است، اگر در این حرف خدشه و مشکل است، و برخی از آن بهره برداری سیاسی می‌کنند و جوسازی و تهدید می‌کنند به آن کاری نداریم ما وظیفه خود را انجام می‌دهیم.

نماینده مردم در شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: ‌ شهروندان به ما رای داده‌اند که حامی و حافظ منافع آن‌ها باشیم و مردم این دغدغه را دارند که این مسائل استانداردسازی شود و در چارچوب قرار گرفته و روی آن نظارت شود و ابعاد مساله را تحت کنترل قرار دهند و ما باید این دغدغه را رفع کنیم.

وی تاکید کرد: با این وجود شواهد و مطالبات نشان می‌دهد که برخی از مراجع علمی معتقدند این امواج هیچ اثر سوئی ندارد و برخی نیز می‌گویند دارای اثر سود است و نتایج علمی متقنی راجع به آن وجود ندارد.

ابتکار ادامه داد: آنهایی هم که معتقدند امواج عوارضی ندارد شروطی را برای آن مطرح کردند و گفته‌اند به شرطی که استاندارد‌ها و ضوابط مربوط به انتشار امواج رعایت شود مشکلی نخواهد داشت. عده‌ای هم معتقدند که‌‌ همان استاندارد‌ها نیز باید سخت گیرانه باشد و اعتقاد به مضر بودن امواج هستند.

قطعا منشا بسیاری از بیماری‌ها صعب العلاج همین آلودگی‌ها زیست محیطی است

وی اظهار کرد: مطالعات بسیاری از سوی نهادهای مختلف صورت گرفته برای نمونه مرکز پژوهش‌های مجلس مطالعاتی را در این مورد امواج در زمان مجلس قبلی انجام داد که در آن گزارش نگرانی‌هایی بابت انتشار امواج مطرح شده بود اما چون این اسناد نیز طبقه بندی شده است اختیار انتشار این اخبار را ندارم و اگر مسئولان صلاح بدانند آن را خود منتشر می‌کنند.

رئیس كمیته محیط زیست شورای شهر تهران متذکر شد: شایسته این است که در بررسی مسائلی این چنین که با سلامت مردم مرتبط بوده و جنبه‌های ناشناخته بسیار دارد افرادی صاحب نظر و با سابقه علمی صحبت کنند. همانطور که می‌خواهند رفع نگرانی کنند بگویند که اگر مساله خارج از استاندارد باشد نه فقط امواج بلکه کلیه آلودگی‌های زیست محیطی خطرناک و مضر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: قطعا منشا بسیاری از بیماری‌ها صعب العلاج که روند رو به رشدی نیز دارد همین آلودگی‌ها زیست محیطی است و اگر استانداردسازی‌ها نهادینه نشود با فاجعه در آینده نزدیک مواجه خواهیم شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر