کد خبر: 67625 A

سازمان بنادر و دریانوردی خبر داد:

با توجه به توانمندی دانشمندان ایرانی در تحلیل و استخراج طیف بومی امواج، این امر با همكاری جمعی از اساتید و متخصصین دانشگاه های كشور به سر انجام رسید و برای اولین بار در كشور و منطقه مدل طیفی برای تعیین شرایط امواج در نوار شمالی خلیج فارس ارائه شد.

سازمان بنادر و دریانوردی در آستانه دهم اردیبهشت مصادف با روز ملی خلیج فارس از تعیین طیف امواج محدوده شمالی خلیج فارس با همكاری جمعی از اساتید دانشگاه و متخصصین مجرب كشور خبر داد.
به گزارش خبرنگار ایلنا‏، علیرضا كبریایی معاون توسعه و تجهیز بنادر سازمان بنادر و دریانوردی ضمن اعلام این خبر گفت: پیرو اقدامات گسترده سازمان بنادر و دریانوردی در جهت مدیریت و نظارت بر سواحل و انجام مطالعات ملی پایش و شبیه سازی پارامترهای دریایی در سواحل كشور و با عنایت به اندازه گیری های وسیع میدانی و آمار و داده های ثبت شده در این مطالعات در سواحل جنوبی كشور طی بیش از یك دهه گذشته، زمینه استخراج طیف امواج ملی برای منطقه شمال خلیج فارس میسر شد.
وی افزود: با توجه به توانمندی دانشمندان ایرانی در تحلیل و استخراج طیف بومی امواج، این امر با همكاری جمعی از اساتید و متخصصین دانشگاه های كشور به سر انجام رسید و برای اولین بار در كشور و منطقه مدل طیفی برای تعیین شرایط امواج در نوار شمالی خلیج فارس ارائه شد.
وی با اشاره به اینكه انجام كارهای مطالعاتی زیربنایی در حوزه مهندسی دریایی یكی از اولویت های این سازمان در راستای بهبود طراحی و ساخت سازه های مورد نیاز ساحلی و فراساحلی و ارتقاء ایمنی آبراهه های دریایی كشور و تامین آرامش بنادر است اضافه كرد: طیف های موجود كه هم اكنون در طراحی سازه های دریایی مورد استفاده قرار می گیرند برگرفته از مطالعات مربوطه در دریاهای دیگر بوده و بعضا قابلیت تطابق با سایر شرایط اقلیمی آبهای كشور را ندارند.
سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع دریایی كشور، در راستای مرتفع كردن این مشكل، با تكمیل مطالعات و ثبت این فعالیت پژوهشی به نام خلیج فارس در مجامع معتبر داخلی و بین المللی، ان شاء الله به زوی طیف های مناسب امواج برای دریای عمان و تنگه هرمز را منطبق بر شرایط واقعی و حاكم بر منطقه ارائه خواهدكرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر