کد خبر: 67636 A

در سازمان مركز تحقیقات راه و شهرسازی

انجام پروژه‌های متعدد و ارزشمند در زمینه دوام بتن، بررسی اثرات برخی مواد نانو در بتن، دستورالعمل ارزیابی و مقاوم‌سازی سازه‌های بتنی متداول، دستورالعمل مقاوم‌سازی اجزای غیر‌سازه‌ای ساختمان‌ها، فناوری تولید بلوك‌های سبك بتنی هوادار اتوكلاو‌نشده، از دستاوردهایی است كه اخیراً توسط مركز صورت گرفته است

چهارمین کنفرانس بین‌المللی بتن و توسعه با حضور قائم‌مقام وزیر در امور بین‌الملل، رئیس کنفرانس و دبیر علمی کنفرانس صبح امروز در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی آغاز به کار کرد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، در ابتدای این مراسم فاطمی‌عقدا رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن وشهرسازی و رئیس کنفرانس گفت: صنعت راه و مسكن، همواره به عنوان یكی از معیار‌های توسعه كشورها شناخته می‌شود و با اقتصاد كشور رابطه‌ای مستقیم دارد‏، این صنعت با 6 صنعت بزرگ و زیربنایی در ارتباط است و اساس پیشرفت و گسترش صنایع دیگر محسوب می‌شود. بطور مثال، فقط بخش مسکن، حدود 30 درصد از حجم اقتصاد كشور را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: در حال حاضر، بیش از هر زمان دیگری، توسعه زیرساخت‌ها برای پیشرفتی در شأن این مملكت نیاز است و سرمایه‌گذاری‌های عظیم بدین منظور انجام شده و در حال انجام است و مسلما هرگونه پیشرفت در عرصه ساخت و ساز، یك حماسه اقتصادی محسوب می‌شود.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن وشهرسازی در ادامه خاطرنشان ساخت: مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی، به عنوان پیشرو در امر تحقیقات در خصوص ساخت و ساز، كوشیده تا تحقیقات كاربردی در زمینه توسعه و ارتقاء كیفی ساخت و ساز در كشور را به انجام رساند.
در این راستا، این مركز با ادغام وزارتخانه‌های مسكن و شهرسازی و راه و ترابری، وظیفه سنگین‌تری را بر عهده خواهد داشت و در برنامه‌ریزی‌های تحقیقاتی خود، خواهد كوشید تا افزایش كیفی زیربناهای توسعه كشور، مانند اسكله‌ها، فرودگاه‌ها، پل‌ها، راه‌ها و ساختمان‌ها را با محوریت قراردادن به ارتقای كیفی انواع سازه‌های بتنی و استفاده از فناوری‌های نوین با تهیه و تدوین دستورالعمل‌ها، آیین‌نامه‌ها و ضوابط مربوط، توسعه و تدوین استانداردها و ضوابط ساخت و اجرای انواع سازه‌های بتنی در شرایط منطبق با اقلیم كشور مد نظر قرار دهد.
فاطمی‌عقدا در ادامه به برخی از دستاوردها و مهمترین اقدامات مرکز در راستای توسعه پایدار در حوزه ساخت و ساز کشور اشاره کرد و افزود: انجام پروژه‌های متعدد و ارزشمند در زمینه دوام بتن، بررسی اثرات برخی مواد نانو در بتن، دستورالعمل ارزیابی و مقاوم‌سازی سازه‌های بتنی متداول، دستورالعمل مقاوم‌سازی اجزای غیر‌سازه‌ای ساختمان‌ها، فناوری تولید بلوك‌های سبك بتنی هوادار اتوكلاو‌نشده، از دستاوردهایی است كه اخیراً توسط مركز صورت گرفته است و گام‌هایی در جهت توسعه‌ پایدار در ساخت و ساز محسوب می‌شوند.
همچنین تدوین بیش از 30 استاندارد در زمینه بلوك‌های بتنی سبك نیز از اقدامات مؤثر مركز در كمك به شناخت این نوع محصولات و حمایت از تولید‌كنندگان این مصالح و ارتقاء كیفیت تولید آنها بوده است كه سهم زیادی در بحث صرفه‌جویی انرژی و سبك‌سازی ساختمان‌ها دارد.
وی ادامه داد: در زمینه استفاده از بتن در صنعت راه‌سازی و روسازی‌ راه‌ها، پروژه‌ای را جهت گسترش كاربرد روسازی‌های بتن غلتكی آغاز كرده‌ایم و امید است تا بر اساس آن، در جاهایی كه پتانسیل كاربرد این نوع روسازی وجود دارد بتوان با كیفیت مطلوب و قابل رقابت با روسازی‌های آسفالتی، چه به لحاظ فنی و اقتصادی اجرا نمود.
رئیس چهارمین کنفرانس بین‌المللی بتن و توسعه در پایان گفت: با توجه به اینكه اكنون فعالیت‌های عمرانی و روند ساخت و ساز در كشور به شدت احساس می‌شود، ارائه راه‌حل‌های بدیع برای حل مسائل ساخت و ساز در كشور و توجه به اصول توسعه پایدار و چشم انداز برنامه توسعه از اهمیت زیادی برخوردار است و نیاز است برای اعتلای این مرزوبوم از هیچ تلاشی فروگذار نشود.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر