کد خبر: 67742 A

رئیس كمیسیون عمران مجلس:

به گفته آقایی با موجودی 50 میلیارد دلاری این صندوق در سال جاری می توانیم بخش زیر ساختها را پوشش دهیم.

رئیس كمیسیون عمران مجلس با اشاره به توجه ویژه مجلس به حوزه ریلی در روند تصویب بودجه 92، از اختصاص 5 میلیارد دلار فاینانس به منظور افزایش سرعت قطارهای برون شهری خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی اكبر آقایی صبح امروز در سومین كنفرانس بین المللی پیشرفت های اخیر در مهندسی راه آهن با اعلام این مطلب گفت: بر اساس قانون توسعه حمل و نقل عمومی، توجه به حمل و نقل ریلی در مقایسه با سایر زیربخشها همواره از اولویت ها و مورد تاكید برنامه پنجم توسعه است.
وی افزود: ایجاد بانك اطلاعاتی در حمل و نقل از دیگر الزامات قانون برنامه پنجم توسعه است تا یك بانك اطلاعاتی جامع در وزارت راه و شهرسازی ایجاد و براساس آن نیازها، سوانح و تحقیقات مورد نیاز متمركز شود.
آقایی با بیان اینكه طرح جامع حمل و نقل بایستی تا پایان امسال به تصویب برسد اظهار داشت: در سال جاری با شرایط ویژه ای از جمله تحریم روبرو هستیم به همین منظور در تدوین بودجه كوشیدیم تا منابع پایداری را تعریف كرده تا از آسیبها در امان باشیم.
وی به شعار سال جاری «حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی» اشاره كرد و افزود: صندوق توسعه ملی یكی از منابعی است كه به واسطه آن توانسته ایم منابع قابل توجهی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی اختصاص دهیم كه از جمله آن می توان به تصویب 26/5 درصد از منابع این صندوق صرفا برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پروژه‌های عمرانی اشاره كرد.
به گفته آقایی با موجودی 50 میلیارد دلاری این صندوق در سال جاری می توانیم بخش زیر ساختها را پوشش دهیم.
رئیس كمیسیون عمران مجلس با بیان اینكه از نظر وسعت در بخش ریلی از توسعه قابل قبولی برخوردار شده ایم تصریح كرد: وزارت راه و شهرسازی گامهای قابل قبولی در احداث زیرساختهای ریلی برداشته كه نمونه آن وجود 10 هزار كیلومتر خط آهن در دست اجرا و ظرفیت احداث سالانه هزار كیلومتر خط ریلی است تا طبق اهداف پیش رو در سال 1404 به 25 هزار كیلومتر برسد.
آقایی با اشاره به توجه ویژه مجلس به افزایش ظرفیت ناوگان ریلی و بهبود آن گفت: بایستی از ظرفیتها و امكانات موجود حمل و نقل ریلی برای افزایش بهره وری استفاده كنیم.
وی همچنین از تصویب1100 میلیارد تومان برای قطارهای شهری و 2 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای حمل و نقل شهری در بودجه 92 خبرداد و افزود: برای افزایش سرعت در بخش حمل و نقل ریلی برون شهری 5 میلیارد دلار فاینانس در این بودجه مصوب شده تا حدود 5 هزار كیلومتر از خطوط موجود به سرعت بیش از 200 كیلومتر در ساعت برسد.
گفتنی است سومین كنفرانس بین المللی پیشرفت های اخیر در مهندسی راه آهن و سومین نمایشگاه بین المللی صنعت ریلی و صنایع وابسته 10 و 11 اردیبهشت ماه در دانشگاه علم و صنعت در حال برگزاری است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر