کد خبر: 68370 A

معاون ویزیر راه در گفت و گو با ایلنا:

از مجموع كالاهای ترانزیت شده، 478 هزار تن را مواد نفتی و 526 هزار تن را مواد غیرنفتی تشكیل داده‌اند كه عمده‌ترین بخش مواد غیرنفتی كالاهایی نظیر مواد سوختی، انواع پنبه، كالاهای ساختمانی، لوازم خانگی، مواد‌غذایی، وسایل نقلیه باری و مسافری است.

طی فروردین ماه سال 92، بیش از یك میلیون و 4 هزار تن كالا از كشور ترانزیت شد كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 5/13 درصد افزایش یافته است.

دكتر شهریار افندی‌زاده معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس این سازمان در گفت و گو با خبرنگار ایلنا ضمن  اعلام این خبر، افزود: در پی اقدامات انجام شده از سوی این سازمان در زمینه توسعه و بهبود زیرساخت‌های حمل و نقل و تقویت كریدورهای ترانزیتی از مسیر جمهوری اسلامی ایران طی مدت مذكور بالغ بر 944 هزار تن انواع كالاهای نفتی و غیرنفتی معادل 94 درصد از طریق جاده و 60 هزار تن معادل 6 درصد از طریق راه‌آهن ترانزیت شد كه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ترانزیت جاده‌ای 16 درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: از مجموع كالاهای ترانزیت شده، 478 هزار تن را مواد نفتی و 526 هزار تن را مواد غیرنفتی تشكیل داده‌اند كه عمده‌ترین بخش مواد غیرنفتی كالاهایی نظیر مواد سوختی، انواع پنبه، كالاهای ساختمانی، لوازم خانگی، مواد‌غذایی، وسایل نقلیه باری و مسافری است.

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت افزود: در مدت زمان مذكور، از میان مرزهای كشور، پرویزخان با 346 هزار تن معادل 5/34 درصد فعال‌ترین مرز در زمینه ترانزیت ورود كالا به شمار می‌رود. پس از آن مرزهای بندرعباس، بازرگان و سرخس در رده‌های بعدی قرار دارند.

وی افزود: در زمینه ترانزیت خروج كالا از كشور، بندر امام با 355 هزارتن معادل 4/35درصد در رده نخست و پس از آن مرزهای بندرعباس، باشماق و دوغارون در رده‌های بعدی قرار دارند.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیشترین حجم تردد كامیون‌های حامل بار ترانزیتی را از مبدأ عراق به مقصد امارات اعلام كرد و افزود: از 43 هزار دستگاه تعداد سفر كامیون‌های حمل كننده كالاهای ترانزیتی، 22 هزار دستگاه معادل 51 درصد توسط كامیون ایرانی و مابقی توسط سایر ملیت‌ها از كشور حمل شده است.

افندی‌زاده خاطرنشان كرد: تجهیز امكانات و زیرساخت‌ها، فراهم آوردن تسهیلات گسترده در بخش‌های مختلف حمل و نقل، اقدام سازمان‌های مرتبط در حركتی هماهنگ به منظور رفع موانع و تسهیل در امر ترانزیت توانسته است در بهره‌برداری از موقعیت جغرافیایی و منحصر به فرد ترانزیت نقش قابل توجهی ایفا كند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر