کد خبر: 9641 A

گزارش ایلنا از قیمت های پاییزی مسكن؛

ابتدای سال جاری بود كه كارشناسان مسكن افزایش 50 درصدی قیمت مسكن در نیمه نخست سال را پیش بینی كردند كه در حال حاضر شاهد تحقق این افزایش قیمت هستیم/كارشناسان بازار مسكن هشدار می دهند كه امكان جهش دوباره قیمت ها همانند سال 86 وجود دارد.

ركود بازار ارز و كاهش كنترل دولت بر این بازار سبب شده كه یكبار دیگر مسكن به محلی برای افزایش قیمت ها تبدیل شود؛ كارشناسان بازار مسكن هشدار می دهند،اگر سیاست های كنترلی دولت بر این بخش اعمال نشود‏، امكان جهش دوباره قیمت ها همانند سال 86 وجود دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ابتدای سال جاری بود كه كارشناسان مسكن افزایش 50 درصدی قیمت مسكن در نیمه نخست سال را پیش بینی كردند كه در حال حاضر این پیش بینی ها محقق شده است.آشفتگی بازار ارز كه این روزها با دخالت دولت‏،مقداری آرام شده و از التهاب  آن كاسته شده است،عاملی دیگری است كه سبب شده‏،مسكن یكبار دیگر كانون توجه در اقتصاد قرار بگیرد.

پیش بینی ها حكایت از افزایش قیمت در بخش مسكن دارد.كارشناسان می گویند: مسكن كه از ابتدای سال جاری جهش قیمتی خود را بی سروصدا آغاز كرده،با شروع نیمه دوم سال در انتظار جهش دوباره ای از قیمت ها در سایه ركود بازار ارز است.

بیت الله ستاریان استاد دانشگاه تهران در گفت و گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به افزایش 50 درصدی قیمت مسكن در شش ماهه نخست سال جاری، گفت: پیش بینی ما برای فصول پاییز و زمستان ادامه افزایش قیمت مسكن در پایتخت است.

وی با اشاره به نوسانات نرخ در ارز تصریح كرد: در صورتی كه  حتی نرخ ارز هم در بازار تثبیت شود، افزایش قیمت مسكن همچنان روند صعودی خود را ادامه خواهد داد، زیرا هر سیاست اقتصادی دولت،بیشترین تاثیر را در بخش مسكن به جای خواهد گذاشت.

ستاریان اظهار داشت: افزایش قیمت در بخش مسكن در ماه رمضان تا حدودی ثابت بود، اما این افزایش قیمت بعد از ماه رمضان دوباره آغاز شد.

به گفته این استاد دانشگاه این افزایش قیمت تا انتهای مهرماه ادامه خواهد داشت.

ستاریان با بیان این كه تا پایان امسال نیز شاهد افزایش 50 تا 55 درصدی در قیمت مسكن خواهیم بود، گفت:كاهش قیمت مسكن بسیار بعید است،تنها اقدامی كه دولت می تواند در این بخش انجام دهد‏ ثبات قیمتی در این بخش است.

ویترین قیمت های پاییزی

به گزارش خبرنگار ایلنا،در حال حاضر قیمت یک واحد آپارتمان 40 متری نوساز در منطقه جیحون تهران در روز جاری 96 میلیون تومان است،این درحالی است كه قیمت یک واحد آپارتمان 40 متری یک سال ساخت در منطقه نارمک 98 میلیون تومان تعیین شده است.

در خیابان جمهوری نیز یک واحد 40 متری 16 سال ساخت 90 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

بر اساس این گزارش، قیمت یک واحد آپارتمان 41 متری نوساز در منطقه شهران هم اكنون 64 میلیون تومان و قیمت یک واحد 42 متری باسازی شده در منطقه جهان‌آراء 215 میلیون تومان است.

یک واحد آپارتمان 45 متری 13 ساله در منطقه جنت آباد تهران نیز 127 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

همچنین در منطقه ارسباران تهران، قیمت یک واحد 55 واحدی دو خوابه 215 میلیون تومان تعیین شده ادرحالی كه در منطقه جنت آباد جنوبی یک واحد آپارتمان 55 متری با 11 سال ساخت 162 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

بر اساس این گزارش، یک واحد آپارتمان 54 متری در منطقه پاستور تهران 145 میلیون تومان است.

 كارشناسان می گویند:بررسی قیمت های مذكور با توجه به میزان درآمد اقشار متوسط و كم درآمد جامعه و همچنین تورم  پنهانی كه عدد واقعی آن مشخص نیست، بازار  آشفته ای را برای مسكن به تصویر كشیده كه نشان می دهد، كنترل بازار مسكن از دستان دولتمردان خارج شده است.

گزارش از: محمد جندقی

مسکن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر