کد خبر: 99500 A

ایلنا گزارش می‌دهد:

این در حالیست که متاسفانه بسیاری از کاربران تامین امنیت خود را جدی نمی گیرند. بر این اساس و طی تحقیقات صورت گرفته، 30 درصد از مالزیایی ها از رمز عبور واحد در حساب های کاربری مختلف مالی خود استفاده می کنند.

تحقیقات صورت گرفته نشان داده است که تجارت الكترونیكی در آسیا رشد چشمگیری یافته است، به طوریكه از هر 10 مالزیایی، 8 نفر از خدمات خرید اینترنتی استفاده می کنند ولی چندان به تهدیدات امنیت سایبر و تقلب در این دنیا واقف نیستند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، طی سال‌های اخیر تجارت آنلاین رشد کم نظیری در میان تمام کشورها داشته است و رشد یک تریلیون دلاری این تجارت در منطقه آسیا و رشد 17 درصدی آن نسبت به سال گذشته نشان دهنده این موضوع است.
در مجموع رشد سریع خریدهای آنلاین همراه با افزایش بسیار زیاد چرخه پولی در سراسر جهان در این فضا نشان دهنده این مسئله است که خریداران در زمان انجام این نوع از تجارت باید بیشتر از هر زمان دیگری تامین امنیت آنلاین خود را جدی بگیرند.
خطر اصلی برای خریداران آنلاین در فریب خوردن و پاسخ دادن به ایمیل های جعلی است که به نظر از سوی فروشندگان معتبر ارسال شده اند.
کلیک کردن بر روی لینک‌های داخل ایمیل های جعلی به احتمال زیاد کاربران را به سایت‌های فیشینگ می کشاند.
این ایمیلها سعی دارند با پیشنهادات ویژه و فروش کالاها با قیمت های نازل کاربران را فریب داده و اطلاعات بانکی آنها را به سرقت ببرند.

این در حالیست که متاسفانه بسیاری از کاربران تامین امنیت خود را جدی نمی گیرند. بر این اساس و طی تحقیقات صورت گرفته، 30 درصد از مالزیایی ها از رمز عبور واحد در حساب های کاربری مختلف مالی خود استفاده می کنند.
40 درصد از آنها اطلاعات شخصی خود را برای رمز عبور بکار می برند و یک پنجم آنها نیز بدون هیچ گونه ناراحتی و نگرانی، از Wi-Fi اماکن عمومی برای انجام معاملات بانکی خود استفاده می کنند.
اگرچه آمار تا این حد دقیق از وضعیت توجه کاربران ایرانی به تامین امنیت خود هنگام خریدهای آنلاین وجود ندارد اما در ادامه توصیه هایی به منظور افزایش ضریب امنیت کاربران را می آوریم:
1- به هیچ عنوان به صفحاتی که ناخواسته در برابر شما ظاهر می‌شوند و حاوی تبلیغات فروش کالاها و یا ارائه‌ خدمات هستند، توجه نکنید. چراکه ممکن است تقلّبی بوده و قصد کلاهبرداری داشته باشند.
2- سعی کنید در هنگام خرید آنلاین، با روش‌هایی نظیر گرفتن Who is از دامنه‌ سایت اینترنتی فروشگاه یا جستجو در انجمن‌هایی که اعضای آن‌ها، تجربیات خرید آنلاین خود را به اطّلاع سایر اعضا می‌رسانند، از مدیر و گردانندگان فروشگاه، احراز هویت کنید.
3- در هنگام خرید آنلاین و در زمانی که پس از انتخاب کالا به درگاه پرداخت الکترونیکی بانک می روید، دقت کنید که حتما آدرس صفحه‌ درگاه پرداخت الکترونیکی متعلق به همان بانکی باشد که آرم و لوگوی آن را در صفحه می‌بینید. چراکه کلاهبرداران با جعل صفحات درگاه پرداخت الکترونیکی بانک‌ها، شما را به صفحاتی هدایت می‌کنند که آدرسی بسیار شبیه آدرس بانک اصلی دارند. در صورت عدم دقّت خریدار و ورود اطّلاعات کارت بانکی خود شامل شماره‌ کارت، رمز عبور، CVV2 و تاریخ انقضای کارت، کلاهبرداران امکان نفوذ به حساب بانکی قربانی را دارند.

4- سیستم پرداخت الکترونیکی همه‌ بانک‌ها از SSL و روش‌های مطمئن رمزنگاری استفاده می‌کند. دقّت کنید که در نوار آدرس، کنار آدرس اینترنتی صفحه‌ پرداخت بانک، نماد یک قفل یا عبارت https درج شده باشد.
5- به نماد اعتماد الکترونیکی که به فروشگاه‌های الکترونیک معتبر اعطا شده است دقت کنید و از فروشگاه‌هایی که دارای این نماد هستند، خرید کنید.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر