کد خبر: 1174 A

حسینی در دیدار با رهبر معظم انقلاب:

اقتصاد ایران به یكی از قطبهای اصلی رشد در خاورمیانه تبدیل شده است/رشد سپرده های بانكی 1/2برابر شده است/دولت در تلاش است ظرفیتهای داخلی را فعال سازد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی در دیدار اعضای هیات دولت با رهبر معظم انقلاب در گزارشی از اوضاع اقتصادی كشور گفت: با وجود همه تلاشهای دشمنان برای تشدید تحریم ها، اقتصاد ایران به یكی از قطبهای اصلی رشد در خاورمیانه تبدیل شده است.

حسینی رشد اقتصادی در سال گذشته را بدون در نظر گرفتن نفت 1/5 درصد اعلام كرد و افزود: ایران براساس آمار مراكز معتبر جهانی از لحاظ تولید ناخالص داخلی به هفدهمین اقتصاد بزرگ دنیا تبدیل شده است و با معیارGDP، در سال های اخیر در جایگاه دوم و سوم منطقه قرار گرفته است. افزایش سرمایه گذاری خارجی از 1600 میلیون دلار در سال 1386 به 4300 میلیون دلار در سال 90، رشد 3/2 برابری صادرات غیرنفتی و رشد 8/2 برابری ارزش بورس در 4 سال اخیر از دیگر نكات گزارش وزیر اقتصاد بود.

وی گفت: در سالهای اخیر رشد سپرده های بانكی 1/2برابر شده و 65 درصد منابع بانكی در 3 بخش كشاورزی – صنعت و معدن و مسكن و ساختمان سازی به كار گرفته شده است.

وزیر اقتصاد، بیكاری و تورم دو رقمی را از نقاط ضعف اقتصاد كشور خواند و گفت: بیكاری در سال گذشته با 1/2درصد كاهش به 3/12 رسید و تورم به 1/9 درصد افزایش به 5/21 درصد رسید.

حسینی گفت: اجرای طرح هدفمندی – افزایش نرخ ارز – افزایش قیمت كالاهای وارداتی و سفته بازی از جمله عوامل افزایش تورم بوده است.

وزیر اقتصاد در ترسیم چشم انداز اقتصاد كشور در سال جاری افزود: با وجود تشدید تحریم ها، دولت با صرفه جویی در هزینه و تدابیر ویژه در تلاش است ظرفیتهای داخلی را فعال سازد و با پشتوانه صندوق توسعه ملی، بخش خصوصی و تعاونی را برای حضور فعالتر در عرصه اقتصادی كمك كند.

حسینی با تشریح تلاشهای دولت برای اجرای كامل سیاستهای اصل 44 قانون اساسی افزود: بهبود فضای فعالیت اقتصادی،‌صرفه جویی، انسجام و وحدت مدیریت اقتصادی و واقع نمایی بجای سیاه نمایی از ضرورتهایی است كه كمك می كند، سال تولید ملی و حمایت از كار و سرمایه ایرانی را با رشد و بهبود اوضاع اقتصادی پشت سر گذاریم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر