کد خبر: 1961 A

نرسی قربان:

واقعیت این است که شرکتهای ایرانی و نیروهای توانمند داخلی، طی مدتی که شرکتهای خارجی در کشور ما فعال بودند، تخصصهای مورد نیاز را از آن شرکتها کسب کرده اند و می توانند بخشی از پروژه ها را اجرا کنند.

نرسی قربان تحلیلگر مسایل انرژیوی تصریح کرد: شرایط تحریم، فرصتی برای شرکتهای داخلی ایجاد کرده که توانمندی بیشتری کسب کنند. واقعیت این است که شرکتهای ایرانی و نیروهای توانمند داخلی، طی مدتی که شرکتهای خارجی در کشور ما فعال بودند، تخصصهای مورد نیاز را از آن شرکتها کسب کرده اند و می توانند بخشی از پروژه ها را اجرا کنند.

به گزارش ایلنا، نرسی قربان گفت: تحریم نفتی را باید از سه جنبه بررسی کرد. جنبه اول، مقوله صادرات است. ما طی دهه های اخیر مشتریانی برای فروش نفت خود به آنها داشته ایم که باید سعی کنیم همچنان به آنها نفت بفروشیم و در دنیای رقابتی امروز، آنها را از دست ندهیم. چون بازار نفت دوطرفه است و اینطور نیست که همیشه مشتری به دنبال فروشنده باشد. به هر حال فراز و نشیب هایی دارد که طی آن گاهی مشتری بیشتر از میزان نفت عرضه شده است و گاهی هم نفت بیش از نیاز مشتریان وجود دارد. قسمتی از مسائل صادرات نفت مربوط به خود ماست مثل پایانه خارک که نفت از آنجا بارگیری می شود. اما قسمتی از مسائل مربوط به صادرات نفت در اختیار ما نیست مثل بیمه کشتی ها یا پرچم کشتی ها که تحریم ها روی این مسائل اثر گذاشته است.

وی مساله دیگر را مکانیزم پرداخت ذکر کرد و گفت: موضوع مکانیزم پرداخت با تحریم های اخیر دستخوش تلاطمی شده است. یعنی سیستم بانکی معمولی ما کاملا از این مکانیزم جدا شده است. به عبارت دیگر، ما کالایی را می فروشیم که بنا به قواعد و مقررات معمول دنیا نمی توانیم پول آنها را بگیریم. این یکی از مهمترین محدودیتهای حاصل از تحریم است چون مشتری می بیند که بابت خرید نفت نمی تواند پولی پرداخت کند چرا که بانکها پول انتقال نمی دهند و تحت تحریم هستند. بانکها انتقال وجه را انجام نمی دهند چرا که اگر این کار را بکنند با احتمال تحریم توسط آمریکا مواجه می شوند. ارزش مالی روابط این بانکها با آمریکا بسیار بیشتر است یا با زیان بیشتری بابت آن مواجه می شوند و به همین دلیل این ریسک را نمی پذیرند.

نرسی قربان تاکید کرد: تحریم های مالی، هیچ پشتوانه قانونی از طرف سازمان ملل ندارد و به همین دلیل همه موظف به اجرای آن نیستند. اما ترس و نگرانی آنها این است که معاملات آتی آنها با آمریکا و قدرتهای دیگر دچار مشکل شود. پس مشکلات کشتی ها، بیمه ها و مکانیزم پرداخت یا همان داد و ستد نفتی، مهمترین مشکلات پیش روی صادرات نفت در شرایط تحریم است.

وی جنبه بعدی تحریم نفتی را تولید نفت و گاز دانست و گفت: برخی از تجهیزات مورد نیاز برای تاسیسات مرتبط با استخراج و تولید نفت و گاز اصلا قرار نیست در همه کشورها تولید شود و به تبع آن، تولید آن در کشور ما هم ضرورتی ندارد. همین حالا خیلی از کشورهای نفتی صاحب تکنولوژی از جمله نروژ، برخی از تجهیزات مورد نیاز خود را از کشورهای دیگر تامین می کنند. در شرایط تحریم، طبیعتا تهیه این تجهیزات با دشواری هایی همراه خواهد شد. تهیه و تامین این تجهیزات به صورت غیرمستقیم هم با مشکلاتی از جمله در بخش فاینانس مواجه است. برای بهترین نوع تولید برداشت از میادین نفت و گاز، شرکتهایی با تخصص های بسیار بالا وجود دارد که قبلا هم با ما کار می کردند. شرکتهایی مثل هفت خواهران نفتی و شرکتهای بزرگی که تخصص کافی دارند و از سرمایه کافی و مدیریت تولید نفت و گاز در میادین، بهره مندهستند. در شرایط تحریم، این شرکتها هم با ما کار نمی کنند، بنابراین در بخش تولید هم در شرایط تحریم با دو مشکل مواجه هستیم. یکی دشواری تامین دستگاهها و تجهیزات و دیگری عدم سرمایه گذاری و مشارکت یک سری از شرکتها در میادین نفت وگاز کشور ما.

نرسی قربان در پایان گفت: البته با وجود این شرایط، تحریم ها را دور زده ایم و موفقیت های خوبی هم حاصل شده، اما این امر، حد و حدودی دارد. چرا که هرچقدر تحریم ها شدت بیشتری پیدا کند دور زدن آن دشوارتر می شود و دور زدن تحریمها یک راه حل دائمی نیست.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر