کد خبر: 66827 A

رییس سازمان بورس و ارواق بهادار:

صکوک مرابحه نیز به مراحل پایانی پذیرش رسیده و به زودی وارد چرخه معاملاتی بازار سرمایه ایران خواهد شد.

رییس سازمان بورس و ارواق بهادار گفت: نوآوری در طراحی و به کارگیری ابزارهای مالی اسلامی می تواند حجم و ارزش بازارها را افزایش و سودهای مناسبی را عاید سرمایه گذاران کند.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه،علی صالح آبادی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم گشایش پنجمین دوره بین‌المللی بازار سرمایـه اسلامی گفت: از زمان آغاز بیداری اسلامی شاهد افزایش تقاضا برای ورود مذهب اسلام به بازارهای مالی جهان هستیم، اکنون مسلمان رویکرد بیشتری به بازارهای مبتنی بر شریعت و افزایش تقاضا برای ورود به این بازارها از خود نشان می‌دهند.

وی افزود: ما در نقطه حساسی از تاریخ قرار داریم و وظیفه کشورهای اسلامی و قدرت های غیر متعهد این است که در این برهه زمانی، با هم متحد شوند.

رییس سازمان بورس بر لزوم استفاده از بازوی نظارتی در بازارهای مالی اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: نوآوری در طراحی و به کارگیری ابزارهای مالی اسلامی می‌تواند حجم و ارزش بازارها را افزایش و سودهای مناسبی را عاید سرمایه گذاران کند.

وی خاطر نشان کرد: برای بازاری با عملکردی بهتر و مفید تر که سرایت آن به سایر کشورها نیز اجتناب ناپذیر است، داشتن قوانین نظارتی یکی از اصول اولیه است.

سخنگوی سازمان بورس با تأکید به استاندارد کردن ابزارهای مالی اسلامی خاطر نشان کرد: بدون شک این حقیقت روشن است که در بازارهای سرمایه اسلامی، عدالت و قضاوت نکته اساسی و زیربنایی محسوب می شود، به همین دلیل معاملات اسلامی مبتنی بر عدالت و قضاوت بوده و شفافیت نیز هسته اصلی این اوراق را تشکیل می‌دهد.

وی افزود:نکته دیگری که برای اجرای عدالت در بازارهای سرمایه اسلامی مورد تأکید است، استاندارد کردن ابزارهای معاملاتی است، وقتی ابزارهای معاملاتی همراه با ویژگی متمایز و شفاف در بازارهای اسلامی پذیرش شوند می‌توان با خیالی آسوده از شفافیت و درستی آن اطمینان حاصل کرد.

صالح آبادی بازار سرمایه اسلامی را عضو جدا ناپذیر سیستم مالی اسلامی اعلام کرد و افزود: بازارهای مالی می‌توانند نقش تکمیل کننده سرمایه گذاری در بخش بانکی و تجهیز و بهینه کردن منابع بنگاه های اقتصادی باشند.

سخنگوی سازمان بورس با اشاره به رشد روز افزون بازار سرمایه ایران اذعان داشت: پس از تصویب قانون بازار اوراق بهادار در سال 84 موفق به توسعه قوانین ابزارهای مالی اسلامی در بورس تهران شدیم.

کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار ایران که وظیفه آن بررسی ابزارها از نظر فقه شیعه و مبتنی بر قوانین اسلامی است، در ماه های اخیر با بهره گیری از متخصصان مالی – اسلامی ابزارهای متفاوتی را بر اساس این اصول مورد پذیرش قرار داده است.

وی ادامه داد:به جز اوراق مشارکت که قدمتی طولانی در بازار ایران دارد، صکوک اجاره نیز از سه سال گذشته در بازار ایران رواج یافته است، علاوه بر این اوراق، صکوک مرابحه نیز به مراحل پایانی پذیرش رسیده و به زودی وارد چرخه معاملاتی بازار سرمایه ایران خواهد شد.

دبیر شورای عالی بورس و اوراق بهادار به رشد چشم‌گیری ارزش و حجم معاملات بازار سرمایه در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از افتخارات بازار سرمایه در این سال ها، افزایش حجم ارزش مبادلات آنلاین است که در مقایسه با سال‌های گذشته می‌توانیم ادعا کنیم که به رتبه های مطلوبی دست یافتیم.

صالح آبادی افزود: همچنین پس از موفقیت های پیاپی در بورس کالا و فرابورس، بورس انرژی از اواخر سال گذشته راه اندازی شده است تا بورس های ایران تکمیل شوند.

وی در پایان درباره راه اندازی بورس انرژی گفت: اهمیت کالاهای اساسی مانند نفت و گاز این مهم را پیشروی ما قرار داد تا با افتتاح بورس انرژی با همکاری وزارت نفت، یکی دیگر از بورس های کشور را راه اندازی کنیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر