کد خبر: 75807 A

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان:

متأسفانه در سال گذشته با برنامه ریزی های بانک مرکزی کلیه شرکت ها موظف به پرداخت تسهیلات دریافتی با نرخ ارز مبادله ای شدند که این امر برای صنعتی همچون سیمان با دارا بودن بدهی ارزی حدود 600 میلیون یورویی تا قبل از سال 90، یعنی تحمیل هزینه های مضاعف و سوق دادن آنها به سمت خطر ورشکستگی.

با تغییر و تحولات جدید پیش آمده در صنعت سیمان، امیدها نسبت به چشم انداز شرکت‌های فعال در این گروه بیش از پیش بارور شده، حال آنکه زمزمه هایی نیز مبنی بر ورود هلدینگ شرکت‌های سیمانی به بورس طی سال جاری به گوش می رسد.

به گزارش ایلنا، اسفندیار سالاروند مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان در همین راستا گفت: در حال حاضر مقدمات ورود "سیدکو" به بورس در حال انجام است و امیدواریم طی سال جاری و در آینده‌ای نزدیک این هلدینگ سیمانی نیز پا به بازار سرمایه بگذارد.
وی ادامه داد:  انتظار برای رشد سودآوری شرکت‌های فعال در این صنعت، انتظاری بدیهی و به جاست؛ چرا که به راحتی با مقایسه ارزش فعلی و ارزش جایگزینی شرکت‌های سیمانی می توان متوجه اختلاف فاحش میان آنها شد؛ از همین رو سهام این شرکت ها از پتانسیل مناسبی برای رشد قیمت و رسیدن به ارزش ذاتی خود برخوردار بوده و باید به آن برسند.

سالاروند  افزود: با تغییر و تحولات ایجاد شده در این صنعت و همچنین به دلیل برنامه‌های پیش روی این صنعت، به طور قطع طی امسال و سال های آینده شاهد رشد مناسب سودآوری شرکت های مذکور خواهیم بود.

این مقام مسوول پیرامون اجرایی شدن برنامه افزایش 14 تا 21.5 درصدی نرخ فروش شرکت‌های سیمانی عنوان کرد: طی سال جاری با امضای تفاهم نامه ای در این صنعت، انجمن صنفی سیمان اقدام به اجرای یک مرحله افزایش نرخ فروش محصولات کرد، حال آنکه در حال حاضر قیمت های فروش سیمان کشورمان در قیاس با کشورهای همسایه کمتر می باشد که این فاصله باید به تدریج جبران شود.

سالاروند در خصوص نحوه صادرات محصولات سیمانی نیز اظهار داشت: متأسفانه یکی از نقاط ضعف این صنعت نبود نقشه مدونی برای صادرات محصولات سیمانی است که امیدواریم این امر نیز به تدریج با برنامه ریزی های انجمن صنفی سیمان رفع شود تا صادرات محصولات سیمانی کشورمان نیز بیش از پیش به مرحله قابل قبولی به لحاظ قیمتی و حجمی دست یابد. چراکه از نظر میزان تولید محصولات سیمانی به پیشرفت های بسیار مناسبی رسیده ایم.

مدیر عامل "سیدکو" در خاتمه با اشاره به نحوه تسعیر بدهی های ارزی شرکت های فعال در این گروه گفت: هم زمان با رشد تولید شرکت‌های سیمانی، این واحدها اقدام به دریافت تسهیلات ارزی جهت تامین نقدینگی مورد نیاز برای تولید هرچه بیشتر سیمان مصرفی در پروژه های عمرانی و ملی کشور کردند، اما متأسفانه در سال گذشته با برنامه ریزی های بانک مرکزی کلیه شرکت ها موظف به پرداخت تسهیلات دریافتی با نرخ ارز مبادله ای شدند که این امر برای صنعتی همچون سیمان با دارا بودن بدهی ارزی حدود 600 میلیون یورویی تا قبل از سال 90، یعنی تحمیل هزینه های مضاعف و سوق دادن آنها به سمت خطر ورشکستگی. از همین رو امیدواریم با پیگیری اقدامات صورت گرفته، در این زمینه بتوان با بکارگیری راهکاری اثربخش مشکل مذکور را در این صنعت حل کرد.

سیمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر