کد خبر: 82789 A

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد:

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس و همچنین آغاز به کار تابلوی فرعـی بورس کالا با هدف ایجاد بستـری شفاف برای معامله املاک و اموال غیرمنقول در این بورس خبر داد و گفت براساس برنامه‌ریزی‌ صورت‌گرفته، این دو رویداد مهم تیر ماه محقق خواهد شد.

بورس اوراق بهادار و راه‌اندازی تابلوی فرعی بورس کالا در تیرماه خبر داد.

به گزارش ایلنا، علی صالح‌آبادی با اشاره به اینکه صندوق‌های سرمایه گذاری با این هدف راه‌اندازی شد که سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای جذب بازار سهام شوند، گفت: گروهی از سرمایه‌گذاران تمایل به حضور در بورس اوراق بهادار دارند، اما اطلاعات، فرصت و شناخت کافی نسبت به بورس اوراق بهادار ندارند و صندوق‌های سرمایه‌گذاری گزینه مناسبی برای این گروه است.

وی تاکید کرد: راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری تجربه موفقی بود، به طوری که نزدیک به 100 صندوق در بازار سرمایه راه‌اندازی شدند.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه صندوق‌های قابل معامله در بورس نوع پیشرفته‌تر صندوق های سرمایه‌گذاری موجود است، ابراز داشت:در صندوق‌های سرمایه‌گذاری موجود، چنانچه فردی بخواهد واحد سرمایه‌گذاری صندوق را خریداری کند، باید به یک کارگزار یا مدیر صندوق مراجعه و اوراق را بخرد. برای فروش نیز باید به همان جا مراجعه و پولش را دریافت کند؛ این در حالی است که واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های قابل معامله در بورس در بازار سهام قابل خرید و فروش است و سرمایه‌گذاران بصورت اینترنتی و از طریق معاملات برخط (آنلاین)، می‌توانند نسبت به خرید و فروش اوراق اقدام کنند. بنابراین دیگر نیازی به مراجعه به کارگزاری یا مدیر صندوق نیست.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه این صندوق‌ها دسترسی مردم را به صندوق ها گسترده تر می‌کنند، گفت: مقدمات لازم از سال پیش انجام شده و امیدواریم معاملات این صندوق ها از تیرماه آغاز شود.

راه‌اندازی تابلوی فرعی بورس کالا، دومین رویداد مهم تیر ماه

صالح‌آبادی با بیان اینکه بورس از راه‌اندازی تابلوی فرعی بورس کالا دو هدف را دنبال می‌کند، اظهار داشت: فرصت دادن به کالاهایی که شرایط پذیرش در تابلوی اصلی بورس کالا را از دست می‌دهند، نخستین هدف راه اندازی این تابلو است. در این صورت آن کالا، شش ماه فرصت دارد تا شرایط لازم را احراز کرده و دوباره به تابلوی اصلی برگردند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به دومین هدف از راه‌اندازی تابلوی فرعی تصریح کرد: امکان معاملات املاک و اموال غیرمنقول در این تابلو فراهم می‌شود.

وی توضیح داد: در حال حاضر دولت، وزارتخانه‌ها، دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی و همچنین اشخاص و شرکت های خصوصی، ساختمان‌های زیادی دارند و می‌توانند این ساختمان‌ها را در بورس کالا به مزایده بگذارند تا این ساختمان‌ها، در بورس با شفافیت بالا و قیمت مناسب خریداری شود.

وی خاطرنشان کرد که این تابلو نیز در تیرماه امسال راه اندازی می‌شود.

قدرت بالای بورس در جذب سرمایه‌ها

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه اقدامات زیادی در بورس اوراق بهادار به منظور جذب سرمایه‌های سرگردان انجام شده است، ابراز داشت: افزایش سرمایه شرکت‌ها، انتشار اوراق مشارکت، اجاره و مرابحه، عرضه سهام و عرضه‌های دولتی موجب شده تا سرمایه‌های زیادی جذب این بازار شوند.

صالح‌آبادی گفت: این در حالی است که سال گذشته شرکت‌ها به طور مستقیم توانسته‌اند 33 هزار میلیارد تومان ازطریق بورس تامین مالی کنند که امیدواریم این مبلغ امسال به طور قابل توجه افزایش یابد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در بورس کالا هم با انجام معاملات سلف، بنگاه ها می توانند تامین سرمایه در گردش کنند که سال گذشته 18 هزار میلیارد تومان از این محل تامین مالی شده است.

بورس کالا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر