کد خبر: 897 A

مهدی تقوی در گفت‌و‌گو با ایلنا:

علت افزایش قیمت‌ها در اقلام کالایی کشور منجر به نمایان شدن تبعات منفی اجرای هدفمندی و افزایش هزینه‌های تولید و در نتیجه تورم بالای کشور شده است.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی، علت افزایش قیمت‌ها در اقلام کالایی کشور را به نمایان شدن تبعات منفی اجرای هدفمندی و افزایش هزینه‌های تولید و در نتیجه تورم بالای کشور نسبت داد.

مهدی تقوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به اینکه در حال حاضر قیمت‌ها ثبات لازم را در بازار ندارند، گفت: وقتی قیمت‌ها در بازاربی ثبات هستند و خانواده‌ها هم می‌دانند که اجناس هر روز گران‌تر می‌شوند این امر موجب افزایش تقاضا و در نتیجه رشد منفی حاصل از بار روانی بازار شده و تورم به خودی خود با افزایش مواجه می‌شود.

بنابر اظهارات تقوی از نقطه نظر اقتصادی باید بین فشارهای سیاسی و منطق اقتصادی تفاوت قائل شده و این فاصله را کاهش داد.

این استاد دانشگاه و اقتصاددان تصریح کرد: باید دولت منابع لازم را برای فعالیت‌های اقتصادی در بخش خصوصی گسترش دهد و ظرفیت داخلی کشور را شناسایی کرده تا ضمن آنکه بتواند از ظرفیت داخلی حداکثر استفاده را کند، تورم را نیز کنترل کند.

البته تقوی این امر را نیازمند یک برنامه ریزی صحیح در بلند مدت دانست و تصریح کرد: تا زمانی  که در آمد‌های نقدی بخش وسیعی از اقتصادی کشور را حمایت می‌کند نمی‌توان به توسعه مورد نظر دست یافت.

افزایش قیمت ها عامل گرانی تورم بالا ناشی از هدفمندی افزایش هزینه های تولید
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر