کد خبر: 45771 A

مسئول كانون شوراهای اسلامی كار استان البرز:

انتظار کارگران این است که در سال ۹۲ قدرت خرید و معاش آن‌ها با حمایت‌های نقدی و غیر نقدی دولت در حد نرخ واقعی تورم نگهداشته شود.

مسئول کانون شوراهای اسلامی کار استان البرز می‌گوید: تعیین حداقل مزد امسال برای شورای عالی کار سخت‌تر از هر زمان دیگری است.

علی اصلانی در توضیح این مطلب به ایلنا گفت: امسال به نسبت سالهای گذشته دامنه تغییرات و روند صعودی تورم بیش از هر زمان دیگری ادامه دارد و به همین دلیل پیشبینی نرخ تورم بسیار دشوار است.

وی بابیان اینکه به تازگی بانک مرکزی به عنوان یکی از مراجع رسمی پیش بینی کرده که تا پایان سال ۹۱، نرخ تورم از ۲۷ درصد به ۳۲ درصد افزایش می‌یابد، یادآور شد: برابر قانون مبنای تعیین حداقل مزد نرخ تورم است و به همین دلیل مادامی که تورم در جامعه ثابت نشده باشد نمی‌توان مبلغ قطعی برای مزد تعیین کرد.

این مقام کارگری با استناد به برآوردهای کنونی کمیته مزد کانون شوراهای اسلامی کار کرج گفت: طبق این محاسبات در حال حاضر هزینه زندگی معمولی یک خانوار متوسط حداقل یک میلیون تومان در ماه برآورد می‌شود.

اصلانی با بیان اینکه هم اکنون جلسات مشترک کارگری و کارفرمایی بر سر تعیین مزد برگزار می‌شود گفت: امسال برخلاف سالهای گذشته کارفرمایان مخالفتی با افزایش هزینه کالاهای اساسی نداشته‌اند اما بعید است که در زمان جلسات تعیین مزد با مبلغ پیشنهادی کارگران موافقت کنند.

وی گفت: انتظار کارگران این است که در سال ۹۲ قدرت خرید و معاش آن‌ها با حمایت‌های نقدی و غیر نقدی دولت در حد نرخ واقعی تورم نگهداشته شود.

وی بابیان اینکه در سالهای قبل به دلیل ثبات نسبی تورم امکان برآورد مزد ساده‌تر بود، گفت: امسال به دلیل تغییرات تورمی حتی دیگر کارگران نمی‌توانند از قیمت كالاهای مصرفی طی یك ماه اطمینان حاصل كنند.

دستمزد تورم دستمزد 92
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر