کد خبر: 67046 A

دبیر کل حزب اسلامی کار:

«قانون کار با پیروزی انقلاب در دفاع از جامعه کارگری تصویب شد و حق اخراج را از کارفرمایان گرفت و به دادگاه سپرد اما با گذشت زمان شرایط بد‌تر می‌شود و خروج کارگاه‌های زیر ۱۰ نفر از شمول قانون کار و شرایطی که برای بیمهٔ کارگران وضع می‌شود نشانگر این مساله است.»

دبیر کل حزب اسلامی کار وجود «بیش از ۹ هزار بدهکار بانکی» که اجازهٔ خروج از کشور ندارند را نشانهٔ به کارگیری سیاست‌های غلط در ادارهٔ کشور دانست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «حسین کمالی» در همایشی که به مناسبت روز جهانی کارگر از سوی اتحادیهٔ سراسری زنان کارگر برگزار شد گفت: در حال حاضر بیش از ۹ هزار نفر ممنوع الخروج از کشور داریم که اکثر آن‌ها بدهکار بانکی هستند.

وی در ادامه با انتقاد از به کارگیری سیاست‌های غلط در ادارهٔ کشور افزود: نزدیک به ۳ میلیون بیکار در کشور داریم. چه برنامه‌ای برای آن‌ها ریخته شده است؟ بیمه بیکاری تنها به کسانی که سابقا شاغل بوده‌اند اختصاص می‌یابد که محدودیت‌های خاص خود را نیز دارد.

وزیر کار دولت‌های هاشمی و خاتمی با اشاره به صحبت‌های رئیس دولت دهم مبنی بر ایجاد بیش از ۶/۵ میلیون فرصت شغلی، بیان کرد: آقای احمدی‌نژاد نمی‌گوید در ۸ سال گذشته چند فرصت شغلی از بین رفته است. جمعیت فعال کشور (جمعیت بیکار به علاوهٔ جمعیت شاغل) در عرض ۵ سال گذشته، ۵۵۰ هزار نفر افزایش داشته است. با توجه به آمار مذکور، ایجاد اشتغال در کجا رخ داده است؟

کمالی با انتقاد از خروج کارگاه‌های زیر ۱۰ نفر از شمول قانون کار عنوان کرد: قانون کار با پیروزی انقلاب در دفاع از جامعه کارگری تصویب شد و حق اخراج را از کارفرمایان گرفت و به دادگاه سپرد اما با گذشت زمان شرایط بد‌تر می‌شود و خروج کارگاه‌های زیر ۱۰ نفر از شمول قانون کار و شرایطی که برای بیمهٔ کارگران وضع می‌شود نشانگر این مساله است.

وی ادامه داد: در اوایل انقلاب پیشنهاد شد شورایی متشکل از کارگران و کارفرمایان در کارخانه‌ها تشکیل شود تا در مورد مسایل اقتصادی با یکدیگر مشورت کنند اما یکی از مسئولان وقت در واکنش به پیشنهاد مذکور، کارگران را به «اسب عصاری» تشبیه کرد که چیزی نمی‌فهمند.

به گفتهٔ آقای کمالی درآمد نفتی ایران در ۸ سال گذشته، ۱۱۰۰ میلیارد دلار بوده است.

وزیر کار دولت‌های هاشمی و خاتمی تصریح کرد: پول نفت در زمان طاغوت میان زمین داران و خواص توزیع می‌شد. همین اتفاق بعد از انقلاب به شکل دیگری رخ می‌دهد و دولت، پول نفت را میان کارخانه داران توزیع می‌کند.

او ادامه داد: اگر بخواهند به کارگری وام دهند چندین وثیقه از او می‌خواهند و حتی ضمانت کارگر برای کارگر را قبول نمی‌کنند و می‌گویند ضامن باید کاسب باشد در حالی که پول نفت به کسانی داده می‌شود که معلوم نیست چگونه آن را خرج می‌کنند و در پایان هم بازگردانده نمی‌شود.

دبیر کل حزب اسلامی کار در پایان با مقدس خواندن «شک علمی» و لزوم آگاهی جامعه کارگری از تحولات اطراف خود اظهار داشت: جامعه کارگری در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو باید هوشیار باشد و در مورد سخنانی که می‌شنود تحقیق کند. آگاهی نیاز اصلی جامعه کارگری است. در مورد همه چیز تردید کنید. تردید خوب است زیرا انسان را از ساده لوحی خارج می‌کند. شک علمی مقدس است و شما را به راه‌های درست می‌رساند.

هفته کارگر 92
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر