کد خبر: 75594 A

رییس کمیسیون پشتیبانی اتاق بازرگانی اصفهان طرح كرد:

چكیده: «قانون رفع موانع تولید و بهبود مستمر محیط کسب و کار که هنوز به سازمان تامین اجتماعی استان‌ها ابلاغ نشده، بندهای تسهیل کننده‌ای برای پیمانکاران دارد که در صورت ابلاغ اجرا می‌شود.»

رییس کمیسیون پشتیبانی اتاق بازرگانی اصفهان، آمار شکایت کارگرانی که طی چندین سال گذشته حق بیمه‌شان از سوی بنگاه‌های اقتصادی پرداخت نشده است را قابل تامل خواند و گفت: دولت در بخش مالیات و بیمه از واحدهای تولیدی طلبکار و در بخش خرید کالا و خدمات به آنان بدهکار است و می‌توان با تهاتر باری از دوش آنان برداشته شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا در اصفهان، «سید عبدالوهاب سهل آبادی» در کمیسیون پشتیبانی اتاق اصفهان که با حضور رییس سازمان تامین اجتماعی استان و معاونان و جمعی از فعالان اقتصادی برای بررسی مسایل و مشکلات واحدهای تولیدی در بخش بیمه تامین اجتماعی برگزار شد، افزود: این کمیسیون تلاش می‌کند از ظرفیت‌های قانونی، جهت افزایش تعامل بین سازمان تامین اجتماعی و واحدهای تولیدی استان استفاده کند.

وی رویکرد رییس و معاونین سازمان تامین اجتماعی در بر طرف کردن مسایل و مشکلات واحدهای تولیدی استان را زمینه ساز حفظ و پایداری تولید در استان و جلوگیری از افزایش بیکاری و تعطیلی واحدهای تولیدی دانست و تصریح کرد: صدور رای برای شکایت کارگرانی که حق بیمه آنها از سوی بنگاه‌های اقتصادی طی چندین سال گذشته پرداخت نشده قابل تامل است بنابراین همانگونه که شرکت‌ها در هنگام انتقال مالکیت استعلام می‌شوند باید سازمان نیز نسبت به ارایه تسویه حساب بیمه‌ای اقدام کند تا شاهد این قبیل رای‌های سنگین نباشیم.

نایب رییس اتاق اصفهان، خواستار تهاتر طلب و بدهی واحدهای تولیدی با دولت در بخش مالیات و بیمه شد و گفت: دولت در بخش مالیات و بیمه از واحدهای تولیدی طلبکار و در بخش خرید کالا و خدمات به آنان بدهکار است و می‌توان با تهاتر باری از دوش آنان برداشته شود.

قانون رفع موانع تولید به تامین اجتماعی ابلاغ نشد

رییس سازمان تامین اجتماعی استان اصفهان نیز در این جلسه یادآور شد: موسسه حسابرسی سازمان به صورت مستقل در تهران، دارای ساختار مرکزی است و رابطه حقوقی با دفاتر استانی سازمان‌های تامین اجتماعی ندارد.

علی اصغر دادخواه با اشاره به ابلاغ نشدن قانون رفع موانع تولید و بهبود مستمر محیط کسب و کار به سازمان تامین اجتماعی استان‌ها ادامه داد: این قانون، بندهای تسهیل کننده‌ای برای پیمانکاران دارد که در صورت ابلاغ اجرا می‌شود.

وی از تعامل سازنده این سازمان با واحدهای تولیدی مشکل دار استان در موضوع بخش دریافت حق بیمه کارگران خبر داد و گفت: کمیسیون کارگری استانداری پرونده‌های ارجاع شده واحدهای تولیدی مساله‌دار را بررسی و همکاری‌های لازم برای برطرف کردن مشکلات صورت می‌گیرد.

به گفته وی واحدهای تولیدی مساله دار می‌توانند با ارایه درخواست به کمیسیون فوق از حمایت‌های آن بهره گیرند.

صندوق تامین اجتماعی با مشکل روبرو است

همچنین عضو کانون کارفرمایان استان اصفهان با اشاره به این که صندوق تامین اجتماعی به دلیل هزینه‌های بی‌رویه‌ایی که از سوی دولت به آن تحمیل شده با مشکل روبرو است، اعلام کرد: در بخش های مختلف نیز تبعیض های بیمه ای وجود دارد مثلا دولت برای قالی بافان، بیمه‌ای با نرخ پایین‌تر از واحدهای تولیدی در نظر گرفته است. در حالی كه می‌توانند، بیمه آن‌ها را با هزینه پایین‌تر  صادر کنند  تا  این واحدهای تولیدی به دلیل افزایش هزینه‌ها، توان رقابتی خود را از دست ندهند.

رضا چینی به ممانعت سازمان تامین اجتماعی برای پرداخت حق بیمه، برخی از اصناف اشاره کرد و گفت: کارگران تولید آجر اجازه پرداخت حق بیمه‌ای بالاتر از نرخ مصوب ندارند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر